glasul-hd.ro Web analytics

Eveniment

Sute de kilograme de peşte infestat au fost consumate în Valea Jiului

O cantitate de 320 de kilograme de macrou congelat, provenit din Insulele Feroe, infestat cu un parazit numit Anisakis, a fost consumată de către locuitorii Văii Jiului. Conform specialiştilor din cadrul Direcţiei Sanitar Veterinare şi pentru Siguranţa Alimentelor (DSVSA) Hunedoara, cei care au consumat carnea de peşte infestată pot să stea liniştiţi deoarece aceasta nu reprezintă pericol pentru organismul uman.

Inspectorii din cadrul Autorităţii Naţionale Sanitar Veterinare şi pentru Siguranţa Alimentelor (ANSVSA) au declanşat o alertă alimentară în mai multe judeţe, printre care şi Hunedoara, privind carnea de peşte adusă din import. În urma acestei atenţionări, inspectorii din cadrul DSVSA Hunedoara au demarat o serie de controale în unităţile de alimentaţie publică din judeţ, pentru a verifica peştele congelat. După ce specialiştii au verificat magazinele alimentare, au constatat că peştele infestat a fost vândut consumatorilor. “În momentul în care am primit semnalul de alarmă, de la ANSVSA, privind macroul congelat adus din import, am demarat o serie de controale în toate magazinele alimentare din judeţ. Am constatat că în judeţ a ajuns o cantitate de 320 de kilograme de peşte, care s-a vândut deja în 12 magazine din Valea Jiului. Cantităţile fiind mici, maxim 20 de kilograme într-un magazin, vânzătorii le-au dat şi în mod sigur acestea au fost consumate. Pe răspunderea mea proprie, pot să spun că oamenii care au consumat peşte infestat pot să stea liniştiţi deoarece parazitul Anisakis se localizează în intestine, care de regulă nu se consumă”, a menţionat directorul DSVSA Hunedoara, Ioan Dumbravă.

Back to top button