Şoimul Băiţa priveşte cu încredere spre Liga a treia
După ce sezonul trecut judeţul nostru şi-a câştigat dreptul la încă o formaţie în Liga a treia, când CNS Cetate Deva s-a alăturat lui FC Hunedoara trecând prin „furcile caudine” ale barajului interjudeţean, o a treia echipă hunedoreană are şansa la finele sezonului competiţional 2015 – 2016 să facă pasul din Liga a patra în eşalonul superior.
Dintre echipele din fruntea ierarhiei Ligii a patra, practic campionatul judeţean, ACS Şoimul Băiţa, AS Hercules Lupeni şi CSA Aurul Brad, cele mai mari şanse de a accede la barajul despre care vorbeam le are evident liderul clasamentului de la sfârşitul turului. Şoimul Băiţa a încheiat prima parte a întrecerii neînvinsă, cu un bilanţ de zece victorii şi trei egaluri din 13 etape, adică 33 de puncte din 39 posibile şi un golaveraj de 46 – 15, cu un avans de cinci puncte în faţa celor două rivale. Dincolo de cifrele seci ale clasamentului, Şoimul are şi alte argumente pentru a viza promovarea.
Vor un parcurs la fel de bun ca în tur
Ce mai e nou în tabăra celor din Băiţa, ce au făcut în această perioadă de pregătire din iarnă şi care sunt gândurile lor pentru returul decisiv de campionat am aflat de la Mirel Dubar, preşedintele clubului ACS Şoimul.
„Desigur, din punctul nostru de vedere ne dorim promovarea, însă în retur se poate întâmpla orice. Fotbalul este imprevizibil la orice nivel, de la liga a patra la liga întâi – cine se aştepta să piardă Steaua la Voluntari? Am reluat pregătirile pe 1 februarie, cu un lot de 22 de jucători, sub comanda aceluiaşi antrenor, Ciprian Adrian Pepenar, aflat în aceste zile la Bucureşti, la un curs de instruire a antrenorilor organizat de Federaţie. Sunt şi câteva noutăţi la echipă: dacă în tur am renunţat la Moise, în această iarnă au plecat de la noi Jigmond şi Pisoiu, în schimb au venit Şoit, Vârtan şi Blaga. Nu îmi fac griji în privinţa noilor veniţi, sunt jucători cu experienţă şi se vor integra repede în angrenajul echipei. Pot să spun că avem un lot omogen şi valoros, de la care ne dorim acelaşi parcurs bun şi în retur, dacă se poate tot fără înfrângere, ca şi în prima parte a campionatului. Am susţinut deja două partide amicale de pregătire, una dintre ele chiar cu o posibilă adversară la baraj, Sântimbru din judeţul Alba, cu care am terminat la egalitate pe terenul lor, 4 – 4. Până la începerea campionatului, pe 12 martie, mai avem programate încă două jocuri, pe 27 februarie şi 5 martie”, a declarat Mirel Dubar pentru „Glasul Hunedoarei”.
Calcule în campionat şi la baraj
Cele cinci puncte avans la jumătatea întrecerii nu constituie automat şi garanţia câştigării campionatului. „Chiar şi cu cele cinci puncte pe care le avem în faţă nu suntem nici pe departe desprinşi în învingători. Adversarii noştri nu au depus încă armele, iar Lupeniul şi Bradul sunt formaţii periculoase. Aurul Brad este o echipă solidă, cu jucători experimentaţi, care practică un fotbal foarte bun şi acasă şi în deplasare, după cum a arătat în tur, iar Hercules Lupeni s-a întărit în această iarnă cu fotbalişti ca Ursache, Mitran, Dumitrescu, Ungureanu. Să nu uităm nici Petrila, care şi ea este o echipă solidă, puternică, la numai două puncte în spatele celorlalte două rivale.
Pe urmă, nici câştigarea campionatului în Liga a patra nu ne asigură automat promovarea. Pentru a ajunge să jucăm în Liga a treia trebuie să trecem de un meci de baraj în dublă manşă cu una din campioanele judeţelor Timiş, Arad, Caraş sau Alba. Să nu uităm că trecerea la un nivel superior implică şi costuri sporite. Deocamdată bugetul nostru este asigurat de sponsori, cinci la număr, cu care în această perioadă căutăm să reînnoim contractele de parteneriate şi asocieri. Ne ajută şi Primăria şi Consiliul local al comunei Băiţa cu ceea ce ţine de întreţinerea bazei sportive şi cu logistica”, a mai spus preşedintele clubului ACS Şoimul Băiţa.
O veste bună pentru câştigătoarea campionatului judeţean, oricare ar fi aceasta, este că Federaţia preconizează creşterea numărului de serii şi de echipe în Liga a treia la 6 serii de câte 16 echipe, iar în acest context câştigătoarele întrecerilor judeţene ar putea scăpa de baraj. Totul este însă încă în stadiul de proiect, o hotărâre definitivă în acest sens urmând a se lua abia în vară.






