glasul-hd.ro Web analytics

Sport

Sezonul fotbalistic începe mai repede anul acesta

Mult mai grăbit decât în alţi ani, fotbalul românesc dă startul competiţiilor sale oficiale mai devreme decât de obicei. Liga 1 începe chiar în această săptămână, vineri, cu două meciuri din prima etapă a sezonului 2017 – 2018 (Chiajna – Timişoara şi Craiova – Iaşi). După exemplul surorii mai mari, şi Ligile a doua şi a treia şi-au decalat datele de start, deşi în cazul lor încă nu putem vorbi despre date certe de începere a campionatelor.

Aceasta din simplul motiv că la Liga a doua înscrierea a patru sau cinci dintre echipele cu drept de participare este sub semnul întrebării, în mai mare sau mai mică măsură, iar alcătuirea seriilor din Liga a treia depinde şi de câte echipe de aici va mai „fura” Liga 2 pentru a-şi completa măcar cele 20 de participante dorite de Federaţie, dar şi de câte dintre fostele componente sau noile promovate vor fi nevoite să renunţe până la startul sezonului din motive financiare.

În schimb, în fotbalul judeţean nu sunt incertitudini de acest gen, Asociaţia Judeţeană de Fotbal (AJF) Hunedoara stabilind atât termenul limită de înscriere, cât şi datele de începere ale Ligilor a patra şi a cincea.

Cetate Deva începe pregătirile în 17 iulie

Aşa cum vă informam în ziarul nostru, CNS Cetate Deva – singura reprezentantă a judeţului Hunedoara în primele trei eşaloane din fotbalul intern – va începe mai devreme pregătirea de vară, în perspectiva certă a decalării începerii campionatului. Data reunirii lotului a fost stabilită pentru luni, 17 iulie, iar primul amical de pregătire din seria celor şase prevăzute va avea loc pe 5 august.

Cu un nou antrenor pe banca tehnică, Gheorghe Barbu, revenit la Deva după ce ultima sa prezenţă aici s-a consemnat pe vremea când Mureşul activa în divizia secundă, Cetate va aborda cu siguranţă viitorul sezon cu un lot mult întinerit faţă de stagiunea precedentă. Clubul s-a despărţit de mai mulţi dintre fotbaliştii care au activat aici în campionatul trecut – N’Doye, Salif Nogo, Agache, Bodea, Cornea, Vaştag, Blănaru, Stoenac, Szekely – din diverse motive, iar obiectivul conducerii clubului şi al antrenorului vizează în primul rând aducerea unor jucători cu care să poată îndeplini regula prezenţei pe teren a celor trei U-19 de la Liga a treia. Din lotul vechi doar Lupu şi Leucian mai corespund acestei condiţii de vârstă, ei fiind totuşi mult prea „cruzi” pentru a fi aruncaţi în luptă 90 de minute la momentul actual. Au depăşit vârsta Ionică, Bloj, Cornea, Boldea, Blănaru, astfel că în locul lor vor trebui aduşi alţi juniori.

Modificări, dar şi confirmări în lotul devean

„Suntem şi noi, şi antrenorul Barbu în discuţii cu mai mulţi jucători pe care îi cunoaştem, vă pot da numele lor doar după ce semnăm contractele. Sunt şi U-19, dar şi doi – trei fotbalişti din ligile superioare. De asemenea ştiţi că le-am propus prelungirea contractelor jucătorilor din Deva şi din împrejurimi, Ionică, Petresc, Doboş, Raţ, Kelemen, Boldea, Făgărăşanu, Robert Cristian, Tecsi. Unii au acceptat fără probleme, Ionică, Lupu, Kelemen, alţii au mai cerut timp suplimentar de gândire – mai au sau mai aşteaptă oferte din liga a doua – dar deşi le-am acordat acest timp, acesta nu este neliminat, trebuie să se hotărască. Vom avea probabil în pregătiri, pe care le vom începe în 17 iulie, un lot mai mic decât cel preconizat iniţial, în jur de 20 de jucători (n. red. la instalarea noului antrenor s-a vorbit despre un lot care să cuprindă 22, maxim 23 de fotbalişti). Vrem să mai aducem un fundaş central şi un mijlocaş central, iar echipa, deşi va fi întinerită, va cuprinde şi trei sau patru jucători consacraţi, câte unul în fiecare compartiment. Mai căutăm şi un antrenor cu licenţa A care să coordoneze activitatea juniorilor republicani, secţii pe care vrem să le reînfiinţăm în cadrul clubului, pentru care am prevăzut în buget cheltuielile respective, acum aşteptăm să se şi aprobe bugetul”, spunea zilele trecute Cristian Bobar, preşedintele clubului CNS Cetate Deva.

Liga a patra începe pe 26 august

La nivel judeţean, aşa cum spuneam, lucrurile sunt dacă nu mai simple, în orice caz se mişcă cu mai mult talent la AJF Hunedoara decât la FRF în ceea ce priveşte ligile a doua şi a treia. Ultimul Comitet Executiv de la AJF a stabilit ca termenul limită de înscriere în campionat să fie de 12 august pentru ambele ligi hunedorene, a patra şi a cincea, iar începerea sezonului competiţional 2017 – 2018 va fi sâmbătă, 26 august, la Liga 4 şi duminică, 27 august, la Liga 5.

Desigur, în ceea ce priveşte componenţa celor două campionate pot apărea modificări de ultim moment, la fel cum s-a întâmplat şi în sezonul trecut 2016 – 2017. (Reamintim, atunci au fost dezafilieri provizorii în cazul cluburilor Santos Boz şi Gloria Geoagiu, afilieri provizorii ale CSM Hunedoara, ACS Dacia Boşorod, ACS Viitorul Veţel – juniori C, precum şi o reafiliere provizorie a AS Sargeţia Bretea Română). În momentul de faţă este sigură doar revenirea în competiţie a două echipe, Gloria Geoagiu şi Unirea General Berthelot, care au făcut la AJF cereri oficiale de înscriere. Acestea vor evolua în Liga a cincea, de unde ACS Dacia Boşorod a fost exclusă din campionat, iar Mureşul Pricaz s-a retras după turul acestuia.

Din Liga a cincea au obţinut promovarea în Liga a patra primele două clasate, Dacia Orăştie şi Măgura 2010 Pui. Rămâne însă de văzut dacă vreuna din cele două va şi pune în aplicare acest drept, pentru că saltul în divizia superioară presupune mai mult decât simpla prezenţă acolo. Ultimul caz în care o echipă din eşalonul inferior a făcut acest pas nu este un precedent prea încurajator, pentru că Retezatul Râu de Mori s-a înscris în Liga 4, a evoluat acolo un singur sezon, după care s-a desfiinţat.

Mai stăm o săptămână pentru a afla ce şi cum în Ligile 2 şi 3

Termenul limită pentru înscrierea în Liga a doua a fost fixat de Federaţia Română de Fotbal pentru 20 iulie, adică joia viitoare. Atunci vom şti exact câte echipe vor începe campionatul (câte îl vor termina probabil că nici Nostradamus nu s-ar fi încumetat să facă vreo prezicere) şi, ceea ce ne interesează mai mult, dacă vor mai fi echipe din liga a treia cooptate să completeze numărul celor din al doilea eşalon. Deocamdată ceea ce se ştie sigur este că FC Braşov s-a desfiinţat, astfel că retrogradata Metalul Reşiţa (care îşi joacă meciurile de pe „teren propriu” la Snagov, în judeţul Ilfov) are şansa de a rămâne în Liga a doua. Sunt însă probleme financiare uriaşe cu care se confruntă multe din cluburile care ar trebui să înceapă campionatul în liga secundă. Dacia Unirea Brăila, Foresta Suceava, Pandurii Târgu Jiu (retrogradată din Liga întâi) şi – în mai mică măsură – Olimpia Satu Mare sau Academica Clinceni pot spune „pas” pentru ediţia 2017 – 2018.

Abia după ce se va şti cu un grad de certitudine cât de cât rezonabil cu cine pleacă la drum Liga 2 se va putea trece şi la anevoioasa operaţiune de alcătuire a seriilor din Liga a treia. Teoretic procedura pare relativ simplă, în schimb practic se face la modul complicat: avem exemplul ultimului sezon, când echipe din acelaşi judeţ au fost mutate dintr-o serie în alta fără vreun motiv vizibil, cazul Metalurgistul Cugir – mutat din seria 4 în seria 5 – şi Industria Galda de Jos – adusă în seria noastră dintr-a cincea.

Back to top button