glasul-hd.ro Web analytics

Comunitate

Renovarea Centrului Cultural „Drăgan Muntean” Deva, sub semnul întrebării. Proiectul tehnic este făcut, dar lipseşte finanţarea

Lucrările de renovare a faţadei, sălilor de spectacol şi a foaierului Centrului Cultural „Drăgan Muntean” Deva trebuiau să demareze, iniţial, în această toamnă. Deşi a fost făcut studiul de fezabilitate, proiectul tehnic şi toate demersurile pentru obţinerea unor fonduri europene şi a unui credit pentru renovarea centrului, până la această oră reprezentanţii instituţiei de cultură nu au primit niciun răspuns în ceea ce priveşte finanţarea.

Din anul 1975, de când a fost dat în folosinţă, Centrul Cultural „Drăgan Muntean” Deva nu a mai beneficiat de niciun fel de investiţie sau renovare. În acest sens, Primăria municipiului Deva împreună cu reprezentanţii instituţiei de cultură au decis, la începutul anului, să facă toate demersurile necesare pentru ca centrul cultural să intre în această toamnă într-un amplu proces de renovare şi reabilitare. Şi cum „socoteala de acasă cu cea din târg nu s-a potrivit” renovarea Centrului Cultural „Drăgan Muntean” Deva se află în momentul de faţă sub semnul întrebării. Acest lucru se datorează faptului că deşi a fost făcut studiul de fezabilitate, proiectul tehnic şi demersurile pentru obţinerea unor fonduri europene şi a unui împrumut, până acum reprezentanţii primăriei şi ai instituţiei de cultură nu au primit fondurile necesare pentru demararea lucrărilor. „Practic, renovarea centrului cultural devean este compusă din două părţi: reabilitarea termică care va fi finanţată prin fonduri europene şi renovarea sălilor de spectacol, care se va face printr-un împrumut solicitat de primărie. Din păcate, până acum liniile de finanţare nu au fost deschise din motive naţionale, iar din partea primăriei nu am primit deocamdată un răspuns cu privire la acordarea împrumutului. Totuşi, studiul de fezabilitate şi proiectul tehnic au fost făcute, dar acum aşteptăm banii pentru a putea organiza licitaţia, şi doar apoi să vedem când încep lucrările”, a precizat directorul adjunct al Centrului Cultural „Drăgan Muntean” Deva, Alexandru Gruian.

5 milioane de euro pentru renovarea instituţiei

După ce fondurile vor fi alocate, centrul cultural va fi complet modernizat, iar sălile de spectacol vor fi dotate la standarde europene. „De 40 de ani în această instituţie s-au schimbat doar husele scaunelor, în rest nu s-a mai făcut nicio investiţie. Acum, în baza proiectului şi a planului pe care îl avem, ne dorim să dăm o altă faţă centrului. Vrem să schimbăm toată aparatura, să înlocuim uşile, geamurile, să schimbăm corpurile de iluminat, instalaţiile de scenă, de încălzire şi să renovăm complet faţada. Pentru renovarea în totalitate a instituţiei avem nevoie de aproximativ 5 milioane de euro. Deoarece nu vom dispune de această sumă, prin intermediul proiectului şi al creditului vom avea la îndemână aproximativ două milioane de euro, bani care vor fi folosiţi pentru aceste lucrări”, a adăugat Alexandru Gruian.

Creditul solicitat de Primărie, ignorat de Ministerul Finanţelor

Reprezentanţii administraţiei locale Deva susţin că au depus de patru ori documentaţia pentru acordarea unui împrumut la Ministerul Finanţelor, dar că din păcate până acum nu au primit niciun răspuns. „De la începutul acestui an, am solicitat Ministerului Finanţelor un credit pentru mai multe investiţii în Deva, nu doar pentru centrul cultural. În data de 1 octombrie am depus pentru a patra oară documentaţia pentru împrumut şi am înţeles că din 15 octombrie începe faza de analiză. Deocamdată nu am primit niciun răspuns, dar sperăm că intrăm şi noi în faza de analiză şi ne aprobă creditul”, a declarat directorul economic în cadrul Primăriei Deva, Angela Guran.

Back to top button