Realsport şi-a premiat laureaţii
Organizatorii celei mai populare competiţii de fotbal de amatori din judeţul Hunedoara au pus punct ediţiei 2011-2012 cu o festivitate de cinci stele. Campioana Avantaje a ridicat, pentru a treia oară consecutiv, deasupra capului, titlul de campioană şi va reprezenta judeţul în ultima fază a Campionatului Naţional de Minifotbal.
N-au fost uitaţi nici vice-campionii de la Alfa Team Cristur, care vor intra în focuri, peste două săptămâni, la Iaşi, în Cupa României, dar nici celelalte participante din Superligă, Liga a doua şi a treia.
Premii unul şi unul
Băieţii lui Cristi Glodeanu au urcat pe cea mai înaltă treaptă a podiumului şi în acest an. După ce s-au distrat şi pe teren, în ultimul joc (14-1 cu Quasar), “verzii” au continuat fiesta şi pe podiumul de premiere, acolo unde le-a fost înmânat trofeul, medaliile şi diplomele de campioni. Pe lângă acestea, câştigătoarea SuperLigii a fost răsplătită cu suma de 3.000 de lei, urmând ca CS RealSport să achite şi taxa de 400 de lei pentru participarea la Campionatul Naţional de Minifotbal, care va avea loc la Deva în perioada 5-8 iulie. “Le mulţumesc băieţilor pentru efortul pe care l-au depus în decursul acestor nouă luni şi sper să continue evoluţia bună şi în finala Campionatului Naţional”, a spus Cristian Glodeanu. I-au urmat şi ocupanta locului doi, Alfa Team Cristur, care a primit din partea organizatorilor 2.000 de lei şi aceleaşi premii ca şi lidera, la care se adaugă taxa de 400 de lei pentru participarea la Cupa României, ce va avea loc la Iaşi, dar şi revelaţia acestui sezon, Grawe Deva, care pe lângă diplome şi medalii a plecat acasă mai bogată cu 1000 de lei. N-au fost uitate nici nou-promovatele AS FC Cristur, Comsid Tehnosteel, Venus Deva şi FC Alsicon, care vor evolua, din toamnă, în prima ligă.
Remarcaţii sezonului
Organizatorii campionatului au ţinut morţiş să ofere şi câteva premii speciale. Voinţa Vălişoara a fost desemnată cea mai disciplinată echipă a anului (doar nouă cartonaşe galbene primite), Marius Cimporescu (Avantaje), cel mai bun goalkeeper, iar Marius Corne (CFR Simeria), cel mai bun marcator – 77 de reuşite. Alin Jicmon (Paloma) a fost votat drept jucătorul sezonului, în vreme ce Valentin Todea (City Taxi Deva) a primit un premiul cu dublă semnificaţie, pentru cel mai vârstnic jucător, acesta bifând toate meciurile din acest sezon! Până la organizarea ultimului act al CN, cei de la Realsport îşi vor face “încălzirea”, între 17 şi 24 iunie, când la Deva vor poposi reprezentantele campionatelor din Craiova, Târgu Jiu, Turnu Severin, Sibiu, Hunedoara, Petroşani, Oradea, Reşiţa, Mediaş, Arad, Slatina, pentru una din fazele regionale de calificare la Turneul Final. Această fază vine ca un element nou prezent în organizarea Campionatului Naţional de Minifotbal.
5800 de goluri s-au marcat de-a lungul acestui sezon, în campionatele Realsport.
680 de jucători au intrat în luptă în cele trei eşaloane ale întrecerii de la poalele cetăţii.
5 este locul ocupat, la nivel naţional, de Campionatul Realsport.






