glasul-hd.ro Web analytics

Actualitate

Proteste în şcolile hunedorene. Elevii, părinţii şi profesorii cer mai mulţi bani pentru educaţie. Săptămâna viitoare, dascălii vor protesta pentru salarii.

Astăzi, în pauza mare, elevii, cadrele didactice şi personalul auxiliar al şcolilor din judeţ vor ieşi în curţile unităţilor şcolare pentru a atrage atenţia Guvernului asupra sub-finanţării domeniului educaţiei.

Manifestări similare au mai avut loc în judeţ, dar şi în ţară, miercuri, însă, din cauza vremii, nu s-au desfăşurat simultan. „Ce se va întâmpla mâine (astăzi – n.red.) nu e un protest, ci un semnal de alarmă pe care angajaţii sistemului de învăţământ, elevii dar şi părinţii lor doresc să îl tragă în ceea ce priveşte finanţarea educaţiei. Cerem bani pentru infrastructura şcolară, pentru dotări, săli de sport, bazine de înot şi chiar pentru proiectul «School after school» (școală după şcoală – n.red.), propus de noi, cei din Hunedoara dar despre care oficiali de la Bucureşti ne-au spus că e o utopie”, spune liderul Sindicatului Învăţământ Preuniversitar (SIP) Hunedoara, Paul Rusu. Proiectul „Şcoală după şcoală” propune ca un elev să urmeze, dimineaţa, cursurile la materiile de bază, apoi să aibă parte de o pauză de o oră pentru o masă caldă oferită în sistem catering „pentru că alte posibilităţi nu există, deocamdată”, după care să participe la cursuri de muzică, sport, educaţie tehnică, educaţie plastică şi educaţie religioasă fără să fie notat, iar la ora 17.00 părinţii să-şi ia copiii acasă cu temele gata – făcute pentru a doua zi.

Organizatorii acţiunii de astăzi şi-au propus ca pe parcursul manifestării să nu se huiduie şi să nu se scandeze, doar „clopoţelul” să fie lăsat să sune încontinuu.

Pentru bani se protestează săptămâna viitoare

100 de delegaţi ai SIP Hunedoara vor participa pe 1 iunie, la Bucureşti, la un marş de protest al cadrelor didactice. De data aceasta, principala revendicare se referă la salarii. „Nouă nu ni s-au majorat salariile separat. Am primit o majorare în toamna trecută, când au primit şi cei din sistemul medical. În rest, am mai primit doar o serie de drepturi restante câştigate prin hotărâri ale instanţelor judecătoreşti. Conform unui protocol încheiat în 2012, în termen de patru ani Guvernul trebuia să dubleze salariile personalului din învăţământ. Ordonanţa emisă recent pentru salarizarea în sectorul bugetar (aflată încă la stadiul de proiect – n.red.) accentuează discrepanţele existente. Nu am absolut nimic împotriva medicilor, dar nu mi se pare normal ca un profesor, persoană cu studii superioare, să fie remunerat cu o sumă mai mică decât salariul unei asistente medicale cu studii medii. Nu e normal. Actuala ordonanţă nu face decât să cârpească nişte zone, fără să rezolve problema de ansamblu”, spune Paul Rusu.

Back to top button