Propunere: salarii majorate cu 5 la sută în Primăria Hunedoarei
Executivul Primăriei Hunedoara propune o majorare de salarii a angajaţilor instituţiei. În medie, va fi vorba de o creştere de câteva procente. Majorarea este însă mult mai mică decât cea solicitată de angajaţi.
Consilierii locali ai Hunedoarei vor dezbate în şedinţa de joi un proiect de hotărâre prin care se propune o creştere a salariilor angajaţilor Primăriei. Conform proiectului, angajaţii cu vechime de până la 5 ani ar urma să beneficieze de o creştere de 7,5 la sută la salariul de bază, iar cei care au între cinci şi 15 ani vechime (gradaţiile 2 şi 3) vor avea o majorare de 5 procente. Pentru salariaţii cu vechime mai mare de 15 ani este propusă o creştere de 2,5 la sută. „Angajaţii au solicitat creşteri salariale de 30 – 35 la sută, dar bugetul nu permite astfel de «salturi». Pe de altă parte, cred că, la ora actuală, împreună cu angajaţii Primăriei Hunedoara, formăm cea mai performantă administraţie publică locală din judeţ, dar, cu toate astea, nivelul salariilor nu ajunge nici măcar la 70 la sută din cel al retribuţiilor care se plătesc la Consiliul Judeţean, de exemplu. Un alt exemplu, salariile din Primăria Hunedoara sunt chiar mai mici decât cele din primăriile de la Orăştie şi Simeria. În medie salariile vor creşte cu 5-6 la sută” declară primarul Dan Bobouţanu.






