Pronunţare amânată în dosarul „Aurul dacic”
Curtea de Apel Alba Iulia a amânat pronunţarea sentinţei în dosarul „Aurul dacic”. Potrivit purtătorului de cuvânt al instituţiei, Cosmin Muntean, la termenul de astăzi au fost depuse concluziile scrise din partea părţilor. Deoarece numărul acestora a fost destul de mare, instanţa de judecată nu a avut timp să le citească pe toate pentru a se putea pronunţa. Magistraţii Curţii de Apel Alba au amânat pronunţarea sentinţei pentru data de 18 decembrie.
În dosarul „Aurul dacic”, un număr de 13 persoane, dintre care una a decedat, sunt acuzate că au sustras mai multe obiecte dacice din Munţii Orăştiei pe care le-au vândut ulterior. Pagubele create statului român se ridică la câteva milioane de euro. Tribunalul Hunedoara i-a condamnat pe cei 12 inculpaţi la pedepse cu închisoarea cuprinse între şapte şi 12 ani, dar şi la plata unor despăgubiri de un milion şi jumătate de euro. Decizia magistraţilor hunedoreni a fost contestată de inculpaţi, Curtea de Apel fiind instituţia care se va pronunţa acum în dosarul aurarilor.






