glasul-hd.ro Web analytics

Actualitate

Proiectul pentru Castelul Corvinilor poate fi redepus

Ministerul Dezvoltării îşi recunoaşte partea sa de vină pentru respingerea mai multor proiecte importante depuse în scopul obţinerii de bani europeni. Ghidul general al solicitanţilor de finanţări şi ghidurile specifice pentru mai multe axe de finanţare au fost modificate.

Astfel s-a stabilit ca un proiect care a fost respins să poată fi, totuşi, redepus dacă se respectă termenul-limită de închidere a apelului de finanţare. Prevederea se aplică doar proiectelor respinse după faza de verificare administrativă a actelor depuse.

O altă modificare importantă se referă la „flexibilizarea motivelor privind solicitarea de clarificări”. Spre deosebire de sesiunile trecute de finanţare, de data aceasta agenţiile de dezvoltare regională nu au mai cerut clarificări, sau modificări de formulare din documentaţie, ci s-au mulţumit să considere proiectele în cauză drept „neconforme” şi să respingă cererile de finanţare.
Hunedoara a contribuit la schimbare

Decizia luată de Ministerul Dezvoltării a fost luată după ce aproape toate unităţile administrative din ţară s-au trezit că le sunt respinse proiectele depuse, iar multe dintre motivele invocate ţineau de lipsa unor hârtii irelevante, ori de felul în care au fost completate unele acte. Respingerea proiectului de 5 milioane de euro pentru restaurarea Castelului Corvinilor din motive de formă, nicidecum de fond, a provocat reacţii destul de virulente, în judeţ şi la Bucureşti. Primarul Hunedoarei, Dan Bobouţanu, spune că, în două săptămâni, proiectul va fi redepus: „Marţi (mâine) am convocat la Hunedoara o întrevedere cu firma de consultanţă care s-a ocupat de proiect. Încă de vineri, împreună cu colegii din Primărie, am luat la rând toate cele 10 puncte neconforme pentru care s-a respins proiectul, în iulie, şi am identificat soluţiile tehnice şi legale. Vreau să mă asigur că, de data aceasta, 100 la sută din actele ce vor fi depuse la ADR Vest pentru Castelul Corvinilor sunt în absolută concordanţă cu cerinţele în materie. Castelul Corvinilor este un obiectiv prea important pentru oraş, judeţ şi chiar pentru România, ca să ne fi resemnat cu acea decizie de respingere dată iniţial de ADR Vest”.

Back to top button