glasul-hd.ro Web analytics

Actualitate

Primarul Florin Cazacu oferă vara spectacole şi iarna scuze pentru lipsa căldurii . “Greierele” loveşte din nou în brădeni

Cu mai puţin de şase luni înainte de sezonul rece, primarul Florin Cazacu nu are nicio soluţie pentru a îmbunătăţi serviciul de furnizare a căldurii în casele brădenilor. Mai mulţi oameni de afaceri au încercat să-l contacteze pe primarul din Brad pentru a-i propune câteva variante de lucru. Nici unul dintre aceştia nu a fost primit de Cazacu, edilul refuzând orice dialog pe tema căldurii.

Reprezentanţii asociaţiei “Green Watt pentru o Energie Curată” i-au trimis nenumărate e-mailuri primarului Florin Cazacu prin care i-au propus soluţii concrete pentru realizarea unui sistem de încălzire centralizată bazată pe pompe de căldură şi energie din surse regenerabile. Planul propus de Adrian Truşcă, reprezentantul asociaţiei “Green Watt pentru o Energie Curată” prevede reabilitarea sistemului de încălzire centrală din Brad în două etape în aşa fel încât la finalul programului costurile pentru producerea unei gigacalorii să ajungă la maximum 80 de lei, faţă de peste 800 de lei, cât a fost iarna trecută.

Chinezii se plimbă degeaba la Brad

Reprezentanţii a două firme din China au încheiat un parteneriat cu SAEM Energomontaj pentru realizarea de investiţii în special în eficientizarea sistemelor de termoficare şi a CET-urilor. Reprezentantul în România al firmelor din Asia, Jong Hu, s-a deplasat personal la Brad, fiind interesat în special de posibilitatea dezvoltării unor tehnologii de producere a agentului termic pe baza valorificării energetice a gazelor de mină, existente în zăcămintele de cărbune de la fosta mină ţebea. Studiile făcute de chinezi au arătat că ar putea să construiască la Brad o centrală termoelectrică bazată pe această tehnologie combinată cu utilizarea biomasei. “Am stat 10 zile în judeţul Hunedoara, timp în care am încercat în zadar să iau legătura cu primarul din Brad, Florin Cazacu. Acesta a refuzat orice întâlnire şi mi-a sugerat în urma unei discuţii telefonice să mă întorc după campania electorală sau să-l sprijin material să câştige alegerile şi apoi o să stea de vorbă cu mine” de declarat Jong Hu.

Vara cântă şi iarna tremură

La un spectacol electoral organizat de primarul Florin Cazacu, la sfârşitul săptămânii trecute, mai mulţi locuitori ai municipiului Brad l-au apostrofat pe acesta că le dă spectacole în loc de căldură. Interpelat pe această temă de oameni, Cazacu nu a putut să ofere nicio soluţie. Un alt investitor care este interesat de concesionarea serviciului public de termoficare din municipiul Brad, austriacul Johann Prohaska, a aflat răspunsul chiar de la “sursă”, într-o discuţie, pe fugă, cu primarul Bradului. “Am venit la Brad pentru că am auzit de la un prieten că sunt probleme cu căldura. În mai multe localităţi din Austria, Slovacia şi Ungaria am reuşit să construim reţele de termoficare şi centrale bazate pe biomasă. Aici aveţi multă pădure, deci asta ar fi soluţia cea mai ieftină şi cea mai ecologică. Am încercat să stau de vorbă cu primarul, nu a vrut şi l-am prins întâmplător în biroul cuiva din Deva. Mi-a spus că acum ai lui sunt la putere şi va avea bani pentru căldură, aşa că nu-l mai interesează soluţiile noastre” a declarat stupefiat investitorul austriac.
Contactat de cotidianul “Glasul Hunedoarei”, Florin Cazacu a refuzat orice discuţie pe tema asigurării energiei termice în municipiul Brad.

Back to top button