glasul-hd.ro Web analytics

Comunitate

O nouă performanță pentru sportivul Avram Iancu: locul III la ultramaratonul „6633 Arctic Ultra”

Bibliotecarul Avram Iancu, cunoscut după ce a traversat înot Canalului Mânecii şi a parcurs traseul Dunării de la izvoare şi până la vărsare, a obținut o nouă performanță la nivel mondial. Sportivul a încheiat sâmbătă, pe locul trei, cel mai dur maraton din lume, „6633 Arctic Ultra”.

A parcurs 611 kilometri în 206 ore şi jumătate în condiții extreme. Este vorba despre petroșeneanul Avram Iancu, al patrulea român din istorie care a reuşit să încheie concursul, „6633Arctic Ultra”. Ediţia 2019 a ultramaratonului a fost câştigată de australianul Paul Watkins, în timp ce bibliotecarul Avram Iancu s-a clasat pe locul trei. Sportivul a ajuns la Tuktoyaktuk, pe malul Oceanului Arctic, sâmbătă dimineaţa, la ora 11:00 a României. „Mi-am dus drumul până la capăt. Până la capătul lumii. Şi deşi am reuşit, nu am niciun merit, e doar îngăduinţă divină. Iar locul 3 obţinut la una dintre cele mai grele curse din lume e doar o răsplată nesperată pentru tot ceea ce am îndurat aici. Dumnezeu să binecuvânteze România”, este mesajul postat de Avram Iancu pe pagina sa de Facebook. Startul cursei s-a dat pe 7 martie, la 20:30, ora României. Faţă de ediţia de anul trecut, traseul concursului Arctic Ultra 6633 a fost mai mare cu 48 de kilometri.
Ultramaratonul de la Cercul Polar de Nord este considerat ca unul dintre cele mai dificile din lume din cauza temperaturilor scăzute la care trebuie să facă faţă participanţii. Avram Iancu s-a aflat pentru a doua oară la startul ultramaratonului de la Polul Nord, după ce, anul trecut, a fost nevoit să abandoneze cursa la numai o zi din cauza unei dureri puternice apărute la gamba piciorului drept. Avram Iancu este primul român care a traversat Canalului Mânecii înot, fără întrerupere, şi care a parcurs întregul curs al Dunării, de la izvoare la vărsare, în premieră mondială fără costum de neopren, în 89 de zile. Este şi primul român care a înotat în Marea Neagră până la Istanbul, în 60 de zile.

Back to top button