glasul-hd.ro Web analytics

Comunitate

Noi performanţe ale elevilor de la Palatul Copiilor, la concursul Robotor

Echipa Palatului Copiilor din Deva a reuşit să se întoarcă de la Concursul Naţional de Robotică “Robotor 2012” cu premiile I, II şi III, la diferite secţiuni ale concursului.

În perioada 29-31 august s-a desfăşurat la Orşova, Concursul Naţional de Robotică “Robotor 2012”, la care au participat patru copii de la Palatul Copiilor din Deva. Au fost prezentaţi roboţi de competiţie din ţară care s-au întrecut în mai multe secţiuni: viteză, viteză solari, orientare (roboţi urmăritori în linie), inteligenţă (roboţi labirint), luptă (Roboţi MINI SUMO), luptă Roboţi MICRO SUMO şi freestyle (diferite proiecte de roboţi). Potrivit coordonatorilor echipei din Deva, copiii au reuşit să obţină rezultate foarte bune şi să facă noi performanţe.
“Echipa Palatului Copiilor Deva formată din elevii: Bogdan Neagu -cls. XI, Andrei Leahu-cls. IX, Cristian Dragomir -cls. VIII şi Cristian Neagu -cls. VII, coordonaţi de profesorii Amalia Mihaela Cucu şi Constantin Achim, a participat cu succes la Trofeul Naţional de Robotică “ROBOTOR 2012″ de la Orşova. Premiile obţinute de elevii noştri Bogdan Neagu, Andrei Leahu şi Cristian Dragomir sunt: locul I la concursul de urmărie a liniei-secţiunea gimnaziu, locul II la concursul de urmărire a liniei-secţiunea liceu şi locul III la concursul de freestyle-secţiunea liceu”, a precizat profesorul însoţitor de echipaj, Amalia Mihaela Cucu.

Back to top button