glasul-hd.ro Web analytics

Comunitate

Monștri și vampiri printre cărți. Biblioteca Județeană a sărbătorit Halloween-ul

Zeci de tineri, costumați în monștri, schelete, vrăjitoare sau diavoli au luat parte în acest weekend la o activitate specială organizată cu prilejul sărbătoririi Halloween-ului. Acțiunea a avut loc la Biblioteca Județeană „Ovid Densusianu” Hunedoara – Deva.

Deoarece aceasta este o petrecere a bucuriei, a fanteziei, a ingeniozității, în după-amiaza zilei de 31 octombrie, Biblioteca Județeană (a cărei curte a fost decorată cu bostani-felinar, cum cere tradiția) a fost gazda unor momente recreative la care au luat parte numeroși copii și adolescenți, elevi de la școlile generale din Deva, dar au fost de față și oameni de toate vârstele, dornici să petreacă câteva ore de magie și bună dispoziție. Au fost prezentate obiceiuri și tradiții de Halloween, s-a vorbit celor prezenți despre originea acestei îndrăgite sărbători care vine din spațiul anglo-saxon și american. Biblioteca a stimulat spiritul competițional și a organizat două atractive concursuri cu tematică adecvată sărbătorii:  „Cel mai înspăimântător costum” şi „Dovleacul de groază”. Câștigătorii celor două concursuri au fost răsplătiți cu premii frumoase în cărți și diplome. Costumele, inspirate din figurile supranaturale – monștri, schelete, vrăjitoare, diavoli – au adus un plus de farmec după-amiezii de Halloween petrecute la Bibliotecă. Totodată, un moment deosebit a fost oferit de trupa de dans de societate și dans modern „Dansandra”, condusă de prof. instructor-coregraf Andreea Rusan, dansând „Valsul morții”. De asemenea a fost prezentă trupa „The Witches” a clasei a IV-a A de la Colegiul Tehnic Energetic „Dragomir Hurmuzescu”, dansând „Calling all the Monsters”, sub îndrumarea prof. înv. primar Petronela Luncan.

Câștigătorii concursului „Cel mai înspăimântător costum”:

Locul I –Toma Rosetti – clasa a V-a A, Colegiul Național „Decebal”

Locul II –Sidonia Topor – clasa I Plastică, Liceul de Arte „Sigismund Toduță”

Locul III –Alexandra Andreea Cândea – clasa a V-a, Colegiul Național „Sabin Drăgoi”.

Câștigătorii concursului „Dovleacul de groază”:

Locul I –Vlad Andrei Sala – clasa a IV-a B, Colegiul Tehnic Energetic „Dragomir Hurmuzescu”

Locul II –Denisa Bianca Ciubică – clasa I A, Colegiul Tehnic Energetic „Dragomir Hurmuzescu”

Locul III –Răzvan Ciuper – Clasa 0, Colegiul Tehnic Energetic „Dragomir Hurmuzescu”.

Back to top button