Mii de absolvenți de gimnaziu încep, luni, Evaluarea Națională
Aproximativ 3.000 de absolvenți de clasa a VIII-a din județul Hunedoara sunt așteptați la Evaluarea Naţională, examen care va conta pentru admiterea la liceu. Prima testare este la Limba şi literatura română și va avea loc luni, 19 iunie.
Emoții pentru absolvenții claselor a VIII-a din județul Hunedoara. Începând de săptămâna viitoare, aceștia intră în febra examenului de capacitate. Potrivit reprezentanților Inspectoratului Școlar Județean Hunedoara, aproximativ 3.000 de elevi și-au depus cererile pentru susținerea acestui examen. La nivelul județului, vor fi organizate 16 centre de examen, iar lucrările vor fi corectate în alt judeţ. Sălile vor fi monitorizate video şi audio. Evaluarea Națională va continua marți, cu proba la limba și literatura maternă, iar miercuri, 21 iunie, elevii vor fi testați la matematică. Primele rezultate vor fi afișate în data de 26 iunie, până la ora 16:00, în aceeași zi, cei nemulțumiți de note își vor putea depune eventualele contestații (în intervalul orar 16:00-20:00). În data de 30 iunie vor fi afișate rezultatele finale.
Ponderea mediei la Evaluarea Națională a crescut la 80 la sută
Din acest an, sunt şi noutăţi pentru candidaţi la admiterea la liceu. Se vor organiza doar două etape de admitere, faţă de trei, cum a fost în 2016. În plus, ponderea mediei de la Evaluarea Naţională creşte de la 75 la 80 la sută, iar notele de la clasă vor reprezenta doar 20 la sută, în loc de 25 la sută din media de admitere în clasa a IX-a. Reprezentanții IȘJ reamintesc tuturor candidaților din județ că li se interzice să aibă, în sălile de examen, asupra lor, orice obiect: de la haine și genți, până la telefoane mobile, căști audio sau orice mijloc electronic de calcul sau de comunicare. De asemenea, se interzice candidaților să comunice între ei sau cu exteriorul, să copieze, să transmită materiale care permit copiatul sau să schimbe între ei foi din lucrare, ciorne, notițe sau alte materiale care ar putea fi utilizate pentru rezolvarea subiectelor. Încălcarea acestor reguli va fi considerată fraudă, iar candidații respectivi vor fi eliminați din examen și vor primi nota 1 pe lucrarea scrisă.







2 Comments