„Maratonul dacilor” – un eveniment unic în lume
„Maratonul Dacilor”, aflat la cea de-a doua ediție, își propune să îmbine istoria dacilor cu sportul, în speță alergatul. Traseul maratonului include patru situri din Patrimoniul Mondial UNESCO: cetățile Blidaru, Costești – Cetățuie, Piatra Roșie și Sarmizegetusa Regia. 300 de alergători vor participa la evenimentul organizat la Cetațile Dacice.
Evenimentul, organizat de Asociația „Corporeanima”, este o competiție unică în lume și urmează să se desfășoare în data de 29 august. Asociația își dorește să sprijine promovarea originilor și istoriei românilor. Participanții la maraton sunt invitați să refacă drumurile dacilor, să trăiască experiența întâlnirii cu istoria și identitatea națională, astfel că traseul pe unde vor alerga cuprinde patru cetăți: Costești – Cetățuie, Blidaru, Piatra Roșie, dar și Sarmizegetusa Regia. Scopul caritabil al maratonului este de a strânge donații și sponsorizări pentru a organiza o cursă de orientare sportivă pentru copiii din comuna Costești și din satele prin care trece traseul maratonului, precum și o tabără de dezvoltare personală pentru 20 de copii cu talente deosebite la științe (matematică), sport și muzică.
Desfășurarea concursului
Maratonul, aflat la cea de-a doua ediție, este ocazia cea mai bună pentru a combina sportul cu istoria. Competiția urmează să fie împărțită în două probe: maraton și semi-maraton, iar organizatorii le-au pregătit participanților diferite momente în care să poată simți mai bine spiritual dacic. Spre exemplu, pe parcursul maratonului, alergătorii vor putea consuma miere, polen sau dulceață de fructe de pădure, în pauzele pe care aceștia le vor lua. La final, toți concurenții vor primi o medalie de finisher aurită, în centrul spiritualității dacilor, adică la Sarmizegetusa Regia.






