Mai sunt trei etape şi lupta în trei continuă în Liga a IV-a

Etapa a 23-a din Liga a patra a fost văduvită de prezenţa pe teren exact a primelor două clasate, Şoimul Băiţa şi Hercules Lupeni. Cele două au beneficiat – e un fel de a spune, pentru că aproape sigur şi-ar fi luat oricum punctele din aceste jocuri, chiar la golaveraj – de retragerea din campionat a adversarelor lor din această rundă, Gloria Geoagiu, respectiv Cetate Deva II, obţinând victorii „la masa verde”.

În aceste condiţii, cea de-a treia pretendentă la promovare, Inter Petrila, avea nevoie ca de aer de o victorie la Petroşani, în partida cu CSM, ca să se menţină în marja celor două puncte în urma rivalelor şi să aştepte eventuali paşi greşiţi ai acestora.

CSM Jiul Petroşani – CS Inter Petrila 2 – 3 (1 – 2)

Petrilenii au avut un meci de totul sau nimic la Petroşani, încărcat de miza obligatorie a obţinerii celor trei puncte. Dacă cineva se aştepta la o plimbare la pas a Interului în faţa penultimei clasate atunci s-a înşelat, pentru că replica gazdelor fost una peste aşteptări, menţinând suspansul până spre finalul partidei. Oaspeţii au deschis scorul în chiar primul minut şi se părea că lucrurile se aşează din start pe făgaşul normal, însă Jiul a egalat pe la mijlocul primei reprize. Petrila a intrat totuşi cu avantaj la cabine, pentru ca golul din minutul 73 a lui Dolha, introdus pe teren înainte de pauză, să rezolve practic meciul. Reuşita lui Higuero Piera, care a reuşit „dubla”, din ultimul minut a venit prea târziu ca să mai schimbe deznodământul jocului, doar a strâns scorul.

JIUL: Mihalache – Dumitrescu, Nicu (min. 77 Matraş), Mândruţ, Jurado, Vişa, Păsărică, Şerban, Avram, Piera, Stamate (min. 70 Lucaci). Antrenor: Sorin Ghiţan

INTER: Gâmbuţă (min. 77 Haring) – Alexandru, Horvath, Zavracu, Duma (min. 38 Dolha), Androne, Agapi, Câmpean (min. 70 Florea), Matei, Kalai, Cozac. Antrenor: Aurel Moldovan

Au marcat: Higuero Piera (min. 25, 90), respectiv Adrian Duma (min. 1), Daniel Zavracu (min. 36), Adrian Dolha (min. 73).

AS Metalul Crişcior Brad – CSO Retezatul Haţeg 1 – 3 (1 – 2)

Doar două puncte despărţeau în clasament cele două echipe înaintea meciului direct de sâmbătă. După un start furibund, cu trei goluri în şapte minute când abia trecuse un sfert de oră din meci, lucrurile s-au mai liniştit şi nu s-a mai marcat decât cu şapte minute înainte de final, când Belei a adus victoria oaspeţilor, care urcă pe locul 4 în campionat.

METALUL: Robciuc – Negru (min.56 Cleş), Iga, Chelbu, Lupea (min. 80 Rotariu), Mihăiescu, Costar, Roşca, Teslariu, Cor, Petrişor. Antrenor: Florin Gavrilă

RETEZATUL: Tonca – Ştefan (min. 85 Trif), Daj, Caia (min. 81 Crişan), Simoneac, Cărăvan, Dăncescu (min. 73 Belei), Diaconescu, Aiojoaiei, Pop, Pîrvu. Antrenor: Ioan Gavriluţi

Au marcat: Dacian Negru (min. 13), respectiv Fabian Pop (min. 9), Andrei Mihăiescu (autogol, min. 16), Dănuţ Belei (min. 83).

ACS Minerul Uricani – CSA Aurul Brad 1 – 1 (0 – 0)

Diferenţa de 20 de puncte în clasament nu s-a regăsit la final şi pe tabela de scor. Istoria meciului s-a scris în doar şase minute: brădenii au deschis scorul în minutul 64, gazdele au egalat în minutul 70. Aurul coboară astfel pe locul 5, la un punct în urma Retezatului.

MINERUL: Cîmpean – Mitican (min. 76 Oprişa), Nechita, Irina, Anghelina, Suvac (min. 85 Mihăilescu), Vajda, Trestian, Romanesc, Dărăbană, Cişmaşiu. Antrenor: Traian Cîmpean

AURUL: Zmău – R. Filipaş, Leaha, Deak, Rostaş (min. 64 Benea), Lupea, Miclean, Vurdea (min. 57 I. Filipaş), Corinda, Lazăr, Rucăreanu. Antrenor: Alin Gomoi

Au marcat: Petrică Romanesc (min. 70), respectiv Ionuţ Filipaş (min. 64).

Celelalte două partide ale etapei cu numărul 23 au confirmat „calculul hârtiei” şi au consemnat victorii previzibile ale gazdelor, la acelaşi scor: CS Vulcan – ACS Victoria Călan 2 – 0 şi AS Aurul Certej – AS Universitatea Petroşani 2 – 0. Nu s-au jucat, după cum spuneam, Gloria Geoagiu – Şoimul Băiţa şi Cetate II Deva – Hercules Lupeni, ambele omologate 0 – 3.