„Licuricii” au adus bucurie în sufletul copiilor din Ţinutul Pădurenilor. Internatul Şcolii Gimnaziale Lunca Cernii de Jos a fost modernizat şi reamenajat
Veşti bune pentru copiii care locuiesc în internatul Şcolii Gimnaziale Lunca Cernii de Jos din judeţul Hunedoara. Internatul a fost complet modernizat, igienizat, dotat cu mobilier de dormitor, de bucătărie, precum şi cu jucării.
Fundaţia „Mereu Aproape” şi Fundaţia Vodafone Romania au lansat programul „Licuricii”, prin care Internatul Şcolii Gimnaziale Lunca Cernii de Jos din judeţul Hunedoara a fost modernizat şi reamenajat. Programul se desfăşoară în cadrul proiectului „Ajută un sat. Schimbă o ţară”, dezvoltat de aceleaşi fundaţii şi are ca scop crearea unor condiţii mai bune pentru copiii care locuiesc în internatul şcolii. Astfel, 15 dintre elevii Şcolii Gimnaziale Lunca Cernii, cu vârste cuprinse între 6 şi 10 ani, locuiesc în internat şi beneficiază acum de condiţii moderne. Parcurgerea zilnică a celor 20 sau, după caz, 40 de kilometri dus-întors ar face imposibilă prezenţa lor la şcoală. Lipsa mijloacelor de transport şi a drumului sunt motivele pentru care părinţii sunt nevoiţi să îi lase pe copii la internat de luni până vineri. În iernile grele, copiii stau şi câte două-trei săptămâni departe de familii. Condiţiile din internat erau modeste, copiii foloseau căni de tablă, veselă ciobită şi paturi de campanie.
Modernizare în două etape
Prima etapă a programului „Licuricii” a constat în renovarea completă a celor două încăperi mari ale internatului. A fost schimbată pardoseala, s-a făcut igienizarea încăperilor, s-au pus jaluzele, au fost aduse paturi, dulapuri, saltele, pilote, perne, lenjerii de pat, mobilier de bucătărie şi a fost dotat cu jucării. „Aveam paturi foarte vechi, iar posibilităţile de cumpărare a unora noi erau modeste. În aceste condiţii ne bucurăm din suflet pentru ceea ce au făcut cei de la Fundaţia „Mereu Aproape” şi Fundaţia Vodafone România pentru copiii care locuiesc în internat şi pentru faptul că le-au oferit un nivel de trai mai bun şi liniştit”, a precizat directorul şcolii, Lucia Ordean. Cea de-a doua etapă a programului presupune desfăşurarea de activităţi educative, prin care dascălii de la şcoala gimnazială şi-au propus să îmbunătăţească viaţa copiilor, să le cultive plăcerea de a învăţa şi să îi sprijine să îşi dezvolte abilităţi şi aptitudini necesare nu doar în cadrul şcolii, ci şi în viaţă.
„Ajută un sat. Schimbă o ţară” face parte din Programul strategic de Investiţie în Mediul Rural al Fundaţiei Vodafone România care se derulează la nivel naţional. Programul strategic susţine dezvoltarea de proiecte în domeniile educaţiei, sănătăţii şi serviciilor sociale necesare categoriilor defavorizate din satele şi oraşele mici din România. Scopul proiectului “Ajută un sat. Schimbă o ţară” este de a susţine dezvoltarea comunităţilor prin construcţie, renovare, dotare şi implementare de programe educaţionale, precum şi de a combate excluziunea socială, abandonul şcolar şi analfabetismul.






