glasul-hd.ro Web analytics

Eveniment

Legea care îi sperie pe români. Autorităţile au aprobat modelul formularului medical pe care tinerii vor trebui să îl prezinte la comisiile locale de recrutare-încorporare

Ne pregătim de război? Este întrebarea care s-a auzit foarte des în ultimele zile și la care autoritățile încearcă să dea răspunsuri liniștitoare. Totul după ce, săptămâna trecută, în Monitorul Oficial, a fost publicat un nou model al certificatului medical, pe care toţi tinerii sunt obligaţi să îl deţină la recrutare, în caz de mobilizare.

Practic, toți tinerii cu vârste cuprinse între 20 și 35 de ani vor trebui să prezinte acest document la centrele locale. Certificatele vor fi eliberate de medicii de familie. Acestea vor conține informații despre analizele de sânge, precum testul HIV, depistarea unor boli precum hepatita B sau C, dar şi o radiografie pulmonară. De asemenea, tinerii vizați vor trebui să dea și o declarație pe propria răspundere dacă au consumat stupefiante sau dacă au avut probleme psihiatrice.

Între presupuneri și certitudine

În ceea ce privește o posibilă înrolare, hunedorenii privesc sceptic varianta războiului. Nu cred că se va ajunge la război, deși s-a vorbit foarte mult de efectele situației din Ucraina asupra României. Este normal ca autoritățile să se pregătească, dar nu cred că situația este atât de dramatică în privința țării noastre. Dacă va fi cazul, meseria îmi va cere să plec pe front să îmi apăr țara”, spune Vlad, un militar din județ. Dacă se va ajunge la război, voi pleca. Nu m-am gândit niciodată la posibilitatea să ajung pe front mai ales că m-am bucurat când armata a devenit opțională. Mi-e greu să vorbesc despre asta pentru că nu mă aștept să se întâmple așa ceva”, a spus Cosmin.

Nu era mai bine pe vremea mea, când toți bărbații făceau armata?! Acum, în caz de război, pe cine să recrutezi? Pe tinerii care habar nu au de nimic? Mulți au ajuns la 30 de ani și nu știu ce înseamnă să aibă vreo responsabilitate. Acestora vrei să li se dea armă în mână?”, spune Florica Cândea, o pensionară din Deva.

La nivelul județului Hunedoara, potrivit Recensământului din 2011, sunt aproximativ 40.000 de tineri cu vârste cuprinse între 20 și 35 de ani.

”Formularele certificatelor medicale se vor pune la dispoziția medicilor de familie prin Ministerul Sănătății, la instituirea/declararea stării de asediu, mobilizării sau stării de război”

Declarația unui tânăr privind varianta războiului

Vorbesc în calitate de fost elev de liceu militar și de om ai cărui străbunici, toți patru, au luptat în Primul Război Mondial, prefer să îmi tai un picior decât să plec pe front, apărând interesele companiilor străine, ale statului mafiot, ale miliardarilor de carton și ale beizadelelor lor”, scrie un tânăr pe site-ul criterii.ro.

Back to top button