Inspector antifraudă din Deva, înjunghiat de un candidat independent
Candidatul independent pentru funcția de primar al Reșiței, Laurențiu Bora, patronul unui restaurant, este acuzat de ultraj după ce, luni, a înjunghiat un inspector antifraudă de la Serviciul din Deva. Alături de alți doi colegi, inspectorul efectua o acțiune de control în restaurantul omului de afaceri din Reșița.
Potrivit declarațiilor date de cei de la ANAF polițiștilor care au deschis un dosar penal, Bora și-ar fi ieșit din minți în momentul în care i s-a comunicat faptul că activitatea localului va fi suspendată pe o perioadă de 30 de zile, datorită neregulilor găsite. „Inspectorii din cadrul Serviciului Antifraudă Deva au efectuat un control la un restaurant din Reşiţa. Pentru faptul că a fost sancţionat contravenţional şi urma să i se închidă restaurantul, administratorul acestuia, un bărbat de 34 de ani, din Reşiţa, l-ar fi atacat cu un cuţit pe unul dintre inspectori, cauzându-i leziuni ce necesită 12 zile de îngrijiri medicale şi, de asemenea, i-ar fi sustras acestuia un laptop şi actele de constatare pe care le întocmise. În cauză, s-a întocmit dosar penal sub aspectul săvârşirii infracţiunilor de ultraj şi furt, dosarul aflându-se sub coordonarea Parchetului de pe lângă Judecătoria Reşiţa’, afirmă Cecilia Dăneţ, purtător de cuvânt al IPJ Caraş-Severin, informează agerpres.ro. Inspectorii Serviciului Antifraudă Deva au mai povestit că, fugind de agresor, candidatul independent la Primăria Reșița a aruncat după ei cu o sticlă de apă minerală, găsită, spartă, în fața localului, și ridicată ca probă de către criminaliști.
Laurențiu Bora a declarat jurnaliștilor de la Express de Banat că e vorba despre o încercare de a-i ruina afacerea. „Eu îmi desfăceam o portocală și când m-am apropiat de inspectorul aflat la masă, acesta s-a speriat, a întins mâna în față și s-a tăiat ușor la deget. Repet, nu urmăresc altceva decât să-mi închidă localul. Eu și angajații mei le-am spus că nu e normal ce fac, că nu au motive să închidă restaurantul și că lasă o grămadă de oameni pe drumuri, el s-a speriat și s-a tăiat. Eu nu am vrut să rănesc pe nimeni”, a spus Laurențiu Bora.
Bărbatul a fost reţinut pentru 24 de ore şi introdus în Centrul de Reţinere şi Arestare Preventivă Caraş-Severin, urmând să fie prezentat judecătorului de drepturi şi libertăţi din cadrul Judecătoriei Reşiţa cu propunere de arestare preventivă.






