Inaugurare electorală: drum drept de la Deva la Sibiu
Al treilea tronson din autostrada care leagă Deva de Sibiu va fi deschis oficial mâine. Este vorba despre tonsonul dintre Cunţa (judeţul Alba) şi Sălişte (judeţul Sibiu), în total 22 de kilometri. Lucrările trebuiau finalizate în urmă cu un an însă alunecările de teren apărute au întârziat finalizarea proiectului. Și ca orice drum inaugurat în România, în plină campanie electorală, lucrările nu sunt tocmai finalizate.
Pe acest tronson lipsesc spațiile de servicii, mai trebuie executate lucrări de taluzare și amenajarea scurgerii apelor, respectiv șanturi și rigole. De asemenea, nu este realizată partea de telefonie și nici panourile de semnalizare luminoase de deasupra autostrăzii nu sunt montate. Unele dintre aceste lucrări se vor efectua cu restricționarea traficului în zonă. De altfel, nu este singurul tronson al autostrăzii Deva-Sibiu cu lucrări nefinalizate. În anumite zone linia de telefonie nu a fost pusă în funcțiune iar spațiile de servicii nu au fost stabilite încă.






