glasul-hd.ro Web analytics

Comunitate

Hunedorenii, invitați la Serbările Naționale de la Țebea

Mii de oameni din toate colţurile ţării sunt aşteptaţi la acest final de săptămână la Complexul Istoric din localitatea Ţebea, comuna Baia de Criş, pentru a comemora 144 de ani de la moartea celui căruia i se spune „Crăişorul Munţilor”.

Serbările Naţionale de la Ţebea, organizate în fiecare an în memoria lui Avram Iancu, se vor desfăşura duminică, la Panteonul Moţilor din comuna Baia de Criş. La fel ca în fiecare an, din programul manifestărilor nu vor lipsi ceremonialul public şi spectacolele folclorice.

Nume mari la spectacol

Manifestările din cadrul Serbărilor Naţionale de la Ţebea vor debuta duminică, de la ora 10:30, cu ceremonia depunerii de coroane şi slujba religioasă de pomenire. Urmează apoi o evocare istorică, mesajele autorităţilor și defilarea gărzii de onoare, iar de la ora 14:30 va începe spectacolul folcloric. Acesta are pe afiş nume de seamă ale folclorului românesc: Mariana Deac, Sava Negrean Brudașcu, Veta Biriş, Mariana Anghel, Matilda Pascal Cojocărița, Mirela Mănescu, Nicolae Furdui Iancu, Traian Jurchela, Alexandru Pugna, Gheorghe Roșoga, Cristian Pomohaci și Radu Ciordaș. Vor mai urca pe scenă şi Bogdan Toma, Tudor Furdui Iancu, Vlăduța Lupău, Ovidiu Homorodean, Cristian Fodor, Ovidiu Olari, Sebastian Stan, Ina Todoran, Virginia Irimuș, Daniel Pop, Cătălin Hașa, Andra Matei, Gabriel Dumitru, Iulia Mihai, Narcisa Băleanu, Paul Ananie și Irina Birou, iar acompaniamentul instrumental va fi asigurat de Orchestra Ansamblului Profesionist „Drăgan Muntean” Deva. Spectacolul va fi prezentat de Iuliana Tudor şi va difuzat în direct de Televiziunea Română. Evenimentul este organizat de Instituția Prefectului – Județul Hunedoara, Consiliul Judeţean Hunedoara, Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Hunedoara şi Primăria Baia de Criş,

„Marșul Iancului” ia startul astăzi

Mars Acram Iancu  Watermark_8933Manifestările de omagiere a lui Avram Iancu debutează cu câteva zile mai devreme, la Vidra, la Casa Memorială a Crăişorului Munţilor. Poetul Laurian Stănchescu va reface pentru al șaselea an consecutiv traseul crăişorului Avram Iancu. Desculţ şi însoţit de prieteni, oameni de cultură, oficialităţi şi voluntari, poetul va străbate 100 de kilometri. Punctul de pornire este Casa Memorială „Avram Iancu” din comuna Vidra, iar marşul organizat în memoria Crăişorului se va încheia în data de 11 septembrie, în cimitirul de la Țebea. Inedita manifestare se află deja la cea de-a şasea ediţie, iar debutul oficial va avea loc astăzi, la ora 12,00, la sediul Prefecturii Hunedoara. Marşul organizat de scriitorul și jurnalistul român Laurian Stănchescu se desfăşoară în perioada 5-11 septembrie și precede Marea Sărbătoare Naţională de la Ţebea.

Back to top button