Hunedorean prins la frontieră cu 36 de cutii cu tutun
Un bărbat în vârstă de 35 de ani, din judeţul Hunedoara, a fost prins, ieri, de poliţiştii de frontieră din cadrul Punctului de Trecere a Frontierei Vărşand, judeţul Arad, în timp ce încerca să introducă în ţară, ilegal, peste şase kilograme de tutun, în 36 de cutii.
Oamenii legii au descoperit întreaga cantitate de tutun, pe bancheta din spate a autoturismului, în urma unui control efectuat asupra mijlocului de transport. Tutunul, în valoare de 1.300 de lei, a fost confiscat, deoarece depăşea limita legală de un kilogram de tutun de fumat de persoană. Hunedoreanul este acum cercetat de poliţiştii de frontieră pentru săvârşirea infracţiunii de “deţinere în afara antrepozitului fiscal sau comercializarea pe teritoriul României a produselor accizabile supuse marcării, fără a fi marcate sau marcate necorespunzător, peste limita legală”.





