glasul-hd.ro Web analytics

Comunitate

Elevii nu vor mai da teste la sfârşitul anului şcolar

Testele de evaluare, privind nivelul actual de pregătire al copiilor, de la sfârşitul anului, nu se mai dau. Pe parcursul anului şcolar viitor, elevii vor susţine teste de verificare la începutul şi sfârşitul anului, numai dacă directorii şcolilor vor dori acest lucru. La începutul anului şi după primul semestru, toţi elevii au dat zeci de teste. La fel ar fi trebuit să se întâmple şi acum dar mulţi directori consideră că este doar o pierdere de vreme. Cei de clasa a XI-a, de exemplu, aveau programate evaluări la 11 discipline. Toţi elevii ar fi trebuit să susţină trei tipuri de teste: iniţiale, de progres şi finale. Elevii au dat până acum două dintre cele trei tipuri de teste, însă cele de final au fost anulate ca urmare a unei decizii a Ministerului Educaţiei.

Back to top button