Distracţie pe semicerc, la Târgu Jiu

Cetate Deva îşi continuă forma bună din ultima perioadă. Echipa patronată de Marian Muntean a călcat în picioare ultima clasată, Unic Târgu Jiu, 45-10, după ce la pauză tabela sălii din municipiul gorjean arăta un incredibil 23-2!!

Devencele au oferit un spectacol total în jocul de la finele săptămânii trecute. Deşi pe foaia de joc au fost trecute doar nouă jucătoare (Ştefania Lazăr fiind în continuare accidentată, iar Adina Ghidoarcă suspendată), hunedorencele n-au avut nici o problemă în faţa unui adversar inferior din orice punct de vedere.

Recordul campionatului

Toth şi compania au marcat la foc automat la Târgu Jiu. N-au iertat nimic, cel puţin în prima parte, când au reuşit performanţa de a nu primi gol timp de mai bine de 20 de minute! “Măcelul” a continuat şi după reluare, iar Cetate a izbutit să marcheze cu doar un gol mai puţin decât în prima jumătate. A înscris toată lumea, din aproape orice procedeu permis. Chiar şi portăriţa Laura Poenar şi-a trecut numele pe lista marcatoarelor după ce a transformat, cu siguranţă, o aruncare de la şapte metri! Moment în care patronul grupării a cerut ca jucătoarele sale să oprească din turaţie, permiţându-le astfel gazdelor să puncteze de opt ori. Chiar şi aşa, Cetate şi-a trecut în cont cea mai clară victorie a startului de sezon, diferenţa de 35 de goluri fiind nemaiîntâlnită până acum. Principalele marcatoare ale devencelor au fost Ana Maria Simion, cu 11 goluri, respectiv Melinda Toth cu 10 şi Andreea Bîrsan cu 9.
“Ce mai poţi să spui după un asemenea scor?! Fetele şi-au făcut treaba bine, puteam trece lejer de borna de 50 de goluri, dar le-am spus spre final să o lase mai moale. O să încercăm să exersăm la antrenamente şi mai multe scheme spectaculoase. Acesta e nivelul ligii secunde… Trebuie să ne trezim însă repede pentru că avem un joc dificil, joi, la Slatina, o echipă care are şi câteva jucătoare de valoare, dar care beneficiază şi de un arbitraj favorabil pe teren propriu”, a spus Marian Muntean.