Deva: Masacrul copacilor continuă
Serviciul Public de Gospodărire Municipală din subordinea Primăriei Deva continuă să facă ravagii printre copacii maturi din localitate. Săptămâna trecută, în „cătarea” “drujbelor” au intrat copacii din faţa blocurilor 20, 21 şi 22 de pe strada Mihai Eminescu. Revoltaţi, locatarii au solicitat instituţiilor pentru protecţia mediului să oprească măcelul copacilor. Potrivit legii, în cazul arborilor de pe Eminescu, intervenţia cu tăieri în coroană este interzisă, cu mici excepţii. Tocmai de acele excepţii se prevalează angajaţii SPIGM Deva şi conducerea Primăriei deopotrivă, când sunt demarate astfel de acţiuni. Primarul Petru Mărginean spune că e prins între ciocan şi nicovală, deoarece unii locatari ai blocurilor solicită tăierea coroanei copacilor, iar alţii se opun cu desăvârşire.






