Debut cu victorie pentru Viorel Tănase la Cetate Deva

CNS Cetate a obţinut a doua victorie din acest campionat, învingând vineri Performanţa Ighiu, unul dintre cei mai puternici adversari din seria a patra. Cu un nou antrenor pe bancă, cu o altă atitudine pe teren şi având parcă şi un alt tonus, fotbaliştii deveni s-au impus cu 2 – 1 după un joc tensionat, de bun nivel tehnic şi în care apărarea nu a mai dat rateurile din meciurile precedente.

Gol de generic al lui Vajda

Aflaţi într-o situaţie jenantă, cu doar trei puncte adunate în patru etape, devenii au intrat pe teren extrem de motivaţi şi dornici să demonstreze că au cu totul altă valoare decât cea a locului din clasament. Ei şi-au luat repede adversarul şi încă din primul minut au creat emoţii la poarta lui Tiuţ: Velici a pătruns în careu, a fost blocat in-extremis, iar din cornerul rezultat centrarea l-a găsit în careu pe Sahru, însă acesta a ratat preluarea. În minutul 5, la o altă acţiune de atac, de data aceasta a lui Bloj pe partea dreaptă, centrarea acestuia a ajuns la Velici, acesta a trimis cu capul sub transversală, dar portarul Performanţei a scos senzaţional o minge pe care scria gol.

Minutul 8 a adus şi primul gol al partidei. Aflat la 40 de metri de poarta adversă, Vajda, cu capul sus, îl vede pe Tiuţ ieşit undeva la marginea careului mare şi trimite un lob de efect în plasa nefericitului goal-keeper din Ighiu, în ciuda efortului disperat al acestuia de a se replia la timp. Cetate îşi continuă perioada foarte bună de joc şi ratează o uriaşă ocazie de 2 – 0 în min. 11: Tecsi scapă singur-singurel de la centrul terenului în jumătatea adversă, pătrunde în careu, încearcă să treacă de portar, dar intră în unghi şi e blocat de acesta. Velici – lovitură de cap pe lângă poartă la un nou corner (min. 16) şi Jude – acţiune bună de atac pe partea dreaptă, soldată doar cu o lovitură de colţ (min. 18) mai bifează şi ei oportunităţi ale gazdelor de a se distanţa pe tabelă.

Reacţie bună după egalare

Vorba cu ratările care se răzbună în fotbal s-a aplicat şi vineri la Deva, cel puţin parţial. Treziţi parcă din pumni de şansele irosite de deveni, oaspeţii au ieşit şi ei mai mult la joc şi practic la prima lor ocazie de gol au reuşit să înscrie. În minutul 20 Făgărăşanu iniţiază în stil caracteristic un atac pe partea stângă, înşiră doi apărători pe drum şi îl găseşte cu o centrare perfectă în marginea careului mic pe Gâţ, care îndeplineşte formalitatea golului cu o lovitură de cap simplă. Performanţa prinde curaj şi în minutele următoare are cea mai bună perioadă de joc din această partidă. Keita expediază un şut bun puţin pe lângă bară (min. 21), iar Szekely trimite cu capul în bara din stânga lui Bodea, de unde mingea revine cu şansă în braţele portarului devean (min. 33). În tot acest sfert de oră de la golul lui Gâţ şi până la reuşita lui Tecsi gazdele au avut doar o încercare nereuşită de şut a lui Petresc (min. 27).

Însă minutul 35 a readus Deva la conducere, după o acţiune de atac superb construită. Robert Cristian a controlat balonul, a trimis o pasă în adâncime în careu, mingea a curs excelent pe un traseu care i-a inclus pe Vajda şi Velici, iar centrarea de pe dreapta l-a găsit pe Tecsi scăpat din marcaj şi golgeterul hunedorean a înscris la o fază în care oaspeţii au acuzat vehement un ofsaid. Gâţ, cel mai activ om al Ighiului în acest meci, mai trimite un balon periculos în careul devean, însă la finalizare nu apare nimeni (min. 42).

Ocazii destule, dar nici un gol după pauză

Partea a doua a meciului a avut tot atâtea ocazii de gol ca şi prima, însă nu s-a mai înscris. Devenii, mulţumiţi de ceea ce arăta tabela de scor, s-au retras în propriul teren, încercând să pună în valoare pe contraatac viteza lui Tecsi sau eficacitatea lui Velici. Ighiul a avut mai mult posesia, a încercat să urce cu cât mai mulţi oameni spre careul advers, însă Cetate s-a prezentat incomparabil mai bine organizată pe faza defensivă decât în partidele anterioare şi a blocat bine toate culoarele. S-au creat şi spaţii largi în apărarea oaspeţilor, însă imprecizia la finalizare a făcut să nu vină şi golul trei, cel care ar fi risipit emoţiile. Robert Cristian trimite un voleu mult peste poartă (min. 48), degajarea lui Bodea îl găseşte excelent pe Tecsi, scăpat singur în terenul advers, însă Tiuţ iese în afara careului şi reuşeşte să trimită în aut în ultima clipă (min. 49), Tecsi pătrunde pe dreapta, centrează în careu lui Bloj, acesta scoate la şut pentru Robert Cristian, însă şutul acestuia trece de puţin peste vinclu (min. 58). Dosan intervine impecabil în apărare, acordând corner la o fază în care Gâţ era în situaţie bună de a înscrie (min. 61), Tecsi mai are un contraatac periculos, pasa lui îl găseşte pe Bloj, dar şutul acestuia e slab şi Tiuţ reţine (min. 62). Poiană trimite mult peste (min. 69), pentru ca ultima zvâcnire a oaspeţilor să se consemneze în minutul 88. Atunci Boldea centrează înşelător, Bodea respinge de sub bară, iar în urma cornerului rezultat Ţuruş expediază un şut care trece peste transversală şi astfel scorul final rămâne cel stabilit la pauză.

CNS Cetate Deva – Performanţa Ighiu 2 – 1 (2 – 1)

CETATE: Bodea – Jude, Kereki, Dosan, Petresc – R. Cristian, Vajda – Bloj, Tecsi (69 Vaştag), Sahru (78 Lupu) – Velici (86 Lintaru). Antrenor Viorel Tănase

PERFORMANŢA: Tiuţ – Bold, O. Ţuruş, Mintaş (46 Vladia), Cherecheş – Poiană (77 S. Ţuruş), Boldea – Gâţ, Keita (63 David), Făgărăşanu – Szekely (53 F. Himcinschi). Antrenor: Ad. Himcinschi

„A fost un joc bun, câştigat cu sudoare, cu disciplină tactică şi efort. Am obţinut trei puncte muncite, îmi felicit echipa. Am pregătit jocul minuţios, ştiam că întâlnim o echipă bună, matură, cu calitate în linia de mijloc şi în atac. Ne-am pregătit astfel încât să le blocăm punctele forte, pe Szekely, Keita, Făgărăşanu, Poiană şi să îi surprindem pe contraatac. Am deschis scorul repede, apoi am mai avut alte două bune situaţii de a marca prin Tecsi, apoi un penalty neacordat la Bloj, puteam să ne distanţăm atunci. Pe urmă adversarii au avut şi ei situaţii de a marca şi au făcut-o la o fază în care nu ne-am poziţionat bine, i-am dat spaţiu lui Făgărăşanu, care a lucrat faza golului. Important este că am revenit şi am înscris, după o combinaţie bună în atac. În repriza a doua ne-am creat destule situaţii pe contraatac, mai ales la cea a lui Velici puteam închide meciul. Victoria cu Ighiul este un început bun, dar mai este mult de muncă. De mâine avem alt obiectiv, jocul din Cupă. Le-am spus băieţilor, un joc de Cupă se câştigă, nu se joacă!”, a spus după meci Viorel Tănase, antrenorul lui Cetate, victorios la debutul pe banca tehnică a echipei devene.

„Îi mulţumim antrenorului pentru pregătirea pe care a făcut-o cu noi şi pentru încrederea pe care ne-a dat-o. Am pregătit meciul foarte bine tactic, le-am închis culoarele, victoria noastră este una meritată. Ne dorim în continuare mai multe victorii şi să ne îmbunătăţim poziţia în clasament, pentru că în niciun caz nu a fost valoarea noastră cea arătată la cum am început campionatul! La gol l-am văzut pe portar ieşit şi am tras de la distanţă, a fost o decizie pe moment. Oricum, nu e primul de acest fel, am mai marcat goluri aşa”, a declarat Janos Vajda, căpitanul lui CNS Cetate Deva şi autorul primului gol din partida cu Ighiul.