Cum ne bagă mințile-n cap primărița din Craiova: de la „Măi animalule” la „Mutalău’”
Ex-peremista de Craiova, Olguța, a comis-o din nou – își va fi ros unghiuțele de ciudă că la Cluj și Timișoara mii de oameni au ieșit în stradă, iar reacția ei e halucinantă: vorbește de „război civil” și-l somează pe „mutu' Iohannis” să iasă la dezbatere.
Despre lipsa de etică am tot vorbit. La fel, despre sentimentul politrucilor că sunt singuri pe lume și pot spune orice. Am crezut că cei tineri, dacă intră în politică, vor schimba sângele. M-am înșelat, pe lângă Olguța Vasilescu, Iliescu e doar un bătrânel care face glume proaste. Pe lângă Igaș, pe lângă Dragnea, pe lângă Andreea-Paul-fostă Vass. Toți se dovedesc mai talibani decât nașii lor ideologici.
Primărița de Craiova spune că și ea poate să scoată 20.000 de oameni în stradă, „care-i problema?” Dar, fătucă, crezi că ai atâtea pungi cu făină? Atâtea litre de oloi? Îi scoți în stradă ca să ce? Poate vrei să faci ordine-n Ardeal și Banat, cum a făcut unu' în 13-15 iunie la București? Să ne bagi mințile-n cap, așa-i?
În Ardeal și Banat, în București sau Iași sau Constanța, s-a ieșit în stradă împotriva disprețului, nici când se băgau tacâmuri de pui nu erau așa cozi ca la votul diasporei. Nici la filmele indiene sau la benzina de 95 – dacă nu crezi, întreabă-l pe nen'tu Iliescu, că era prim-secretar PCR pe vremea aia. S-a ieșit în stradă pentru dreptul de vot al românilor ce-au scos România din criză spetindu-se prin spanii și italii. Aici nu cerem parizer mai ieftin, ci libertăți – da' poate pricepe asta un om care a crescut la umbra Vadimului? Și mai ia seama, la noi, "fă" e de la verbul "a face", nu de la "fă Doina" – înțelesu-ai?
Ce aperi dumneata, Olguța Vasilescu? – am înțeles, ești supărată pe noi că n-am votat cum ți-ai închipuit; te-ai rățoit la pesediștii din Ardeal că n-au scos lumea cu arcanul la urne; nu zici nici pâs că 900.000 de voturi, exact diferența dintre primii candidați, sunt pe liste suplimentare, și nici nu te interesează cum se face că s-au bulucit „turiștii” în Dolj-Călărași-Teleorman-Ilfov – dar comentează tu, apărătoarea umiliților și obidiților lumii, știrea asta: „Unii dintre botoşănenii care ar putea primi lemne gratuit de la primărie le refuză pe motiv că sunt prea gros tăiate, nu sunt despicate, sau nu sunt lăsate în curte” (sursa: Monitorul de Botoșani) – te duci tu, inimă miloasă, cu drujba ta social-democrată, să le tai lemnele, să le faci focul și să le moi posmagii?
Da, poate aici, dincoace de Carpați, suntem mai puțin gureși, poate că destul de lenți când măsurăm de zece ori și tăiem o dată, poate că mutălăi îți părem – dar să știi că mereu am plătit la timp, nemțește, pentru pungile voastre de făină și pentru litrele de oloi, am dat bani și pentru metrou, n-am ieșit la barieră când ați vrut să mutați sediul Romgaz la București. Am tăcut chitic, ca niște muți, da, când ne-ați mutat firmele mari la București – ne dureau șalele, dar musai era să merem la lucru, că aici nimeni nu-ți dă de pomană o pită. Și, ca să-ți intre bine în cap: toate aceste muțenii sunt pentru o Românie pe care o iubim fără să ne batem cu pumnii în piepți, dar pe care – cu tine în fruntea ei – o înțelegem din ce în ce mai puțin.
Și mai vorbești despre aiureli cu „război civil”, într-un stat global instabil și dispus să negocieze mize care altădată păreau fixate istoric… – ar trebui să știi, ca vice-președinte al celui mai mare partid românesc, că în politică, atunci când vorbești despre un lucru, îl faci să existe. Să nu dea Dumnezeu vrerea ta limbută…
Și ar mai trebui să știi că nu contează cine câștigă alegerile atâta vreme cât le câștigă corect, că dreapta sau stânga sunt egale ca onestitate dacă liderii acestor ideologii sunt onești, că a fi neamț sau ungur e egal cu a fi român în țara asta, după cum a fi ortodox nu-i un pedigree de trecut în CV – și să mai știi, dragă Olguță,
bagă bine mintiuca la cap:
dacă Ardealul și Banatul au ieșit în stradă
e pentru că guvernanții încă fac trotuarul.






