glasul-hd.ro Web analytics

Comunitate

Cine nu are bătrâni să-și cumpere! Pensionarii hunedoreni, activi în politica locală

Casa de Ajutor Reciproc a Pensionarilor (CARP) Hunedoara se implică activ în alegerile locale, ca membră în Alianța pentru Hunedoara. Persoanele de vârsta a treia vor să demonstreze că au energia și experiența necesară pentru implicarea în conducerea comunității locale. 

Două dintre propunerile pensionarilor hunedoreni, un fost senator și un profesor, se regăsesc pe listele alianței atât pentru Consiliul Județean, cât și pentru cel local.

Senatorul Mircea Nedelcu revine în politică

Între anii  2000 şi 2004, Mircea Nedelcu a fost senator din partea Partidului România Mare, apoi, odată cu scandalurile care au măcinat partidul „tribunului”, fostul parlamentar a ieșit din politică. Revine pentru alegerile locale de duminică ca propunere a CARP Hunedoara în cadrul Alianței pentru Hunedoara. În perioada în care i-a reprezentat pe hunedoreni în Senat, Mircea Nedelcu și-a luat în serios atribuțiile și a încercat să rezolve una dintre problemele grave care afectau sudul județului, răspândirea accidentală a infecției cu HIV de care sufereau câteva zeci de copii. Astfel că Nedelcu este „părintele” Legii 584/2002 privind măsurile de răspândire a maladiei HIV/SIDA în România și de protecție a persoanelor infectate cu HIV şi a celor bolnave de SIDA. Nominalizarea din partea CARP a fostului senator nu este întâmplătoare. Mircea Nedelcu a avut o contribuție majoră în adoptarea legii de funcționare a Caselor de Ajutor Reciproc a Pensionarilor din România. De asemenea, ca parlamentar de opoziție, Nedelcu a ridicat de multe ori, fără succes însă, numeroase probleme sociale din zonă, cum ar fi grupele de pensii pentru siderurgiști, susținerea minelor de la Teliuc și Ghelari, care erau încă în funcțiune, diminuarea efectelor restructurărilor din siderurgie, minerit și industria mecanică. Pensionarii hunedoreni sunt convinși că odată ajuns să-i reprezinte în Consiliul Județean, Mircea Nedelcu va da dovadă de aceeași determinare în susținerea intereselor acestora.

Profesorul Gheorghe Alimpescu, un „stâlp” al învățământului hunedorean

Un alt nume cu rezonanță pentru hunedoreni, prezent pe listele Alianței pentru Hunedoara, este profesorul de istorie Gheorghe Alimpescu, fost director al Colegiului Național de Informatică „Traian Lalescu” din Hunedoara.  După pensionare, profesorul Alimpescu a rămas un membru activ al comunității, fiind implicat în numeroase acțiuni ale CARP.  „Istoria națională și internațională a dovedit, de câte ori a fost nevoie, necesitatea și importanța alianțelor și mai ales a unității oamenilor. Partidele politice și politica de concurență, felul cum se desfășoară acțiunile de campanie electorală, în special dezbaterile politice, provoacă dezbinarea oamenilor. Ori în situația de dezastru economic postdecembrist, se impune o aliere a tururor indivizilor, a tuturor forțelor politice și umane”, a declarat profesorul Alimpescu.

Back to top button