glasul-hd.ro Web analytics

ActualitateAdministrație

Centrala Termică pe Biomasă de la Brad devine o realitate. Brădenilor le sunt promise facturi la încălzire mai mici cu 50 la sută

Reprezentanții Primăriei municipiului Brad speră că proiectul care va schimba radical situaţia încălzirii în sistem centralizat va fi gata în acest an. Se estimează că lucrările la centrala termică pe biomasă se vor finaliza la jumătatea lunii decembrie, iar costurile cu încălzirea suportate de către locuitorii oraşului ale căror apartamente mai sunt conectate la reţeaua centralizată vor fi reduse cu aproximativ 50 la sută.

Pornind de la ideea că preţul energiei termice în municipiul Brad este exorbitant (n. red. costul de producţie al unei gigacalorii este de 690 de lei), în urmă cu aproximativ cinci ani, Primăria Brad a discutat, cu câteva firme, posibilitatea unui parteneriat pentru realizarea unei centrale pe bază de biomasă, care să producă în co-generare căldură şi energie electrică. Demersurile s-au blocat din cauza lipsei surselor de finanţare a proiectului, a cărui valoare se ridica la câteva milioane de euro. Totuşi, în urmă cu doi ani, Primăria a reluat demersurile, iar acum se pare că centrala termică pe biomasă devine o realitate. „De doi ani, avem un proiect cu o firmă din București, SC Energis SRL, prin care ne dorim realizarea unei centrale de înaltă eficiență pe biomasă la Brad,  lângă fostul sediu al Acvacalor. La ora actuală, toate avizele sunt obținute, mai puțin cel de mediu, care durează cel mai mult. Sperăm că luna aceasta firma va primi și acest aviz, ca să putem efectiv să emitem autorizația de construire. În același timp, în zona Micro 1 – peste Luncoi (strada Nestor Lupei, în fața blocului ANL) se pregătește un cămin de vană pentru joncțiunea cu noua centrală pentru punctul PT 4, iar la podul de peste Luncoi, în dreptul Școlii „Mircea Sântimbreanu”, un nou cămin pentru cealaltă joncțiune cu PT 5, pentru conducta care va alimenta orașul de la noua centrală. Sperăm ca pe sfârșitul lunii octombrie să putem avea toate avizele și să începem construcția centralei pe biomasă”, a precizat viceprimarul municipiului Brad, Vasile Pogaru.

Centrala va fi pusă în funcțiune din decembrie

„După discuțiile cu directorul firmei și după ce vom elibera autorizația de construire, se vor începe lucrările la noua centrală și cel mai probabil aceasta va funcționa de la mijlocul lunii decembrie. De aceea, se și pregătesc cele două cămine de legătură, în paralel cu centrala, ca în momentul în care se va face joncțiunea, să nu fie golită conducta și cetățenii din municipiul Brad să beneficieze de căldură. Prin funcționarea noii centrale, prețul gigacaloriei va scădea cu aproximativ 50 la sută, iar aportul Primăriei pentru populație va scădea foarte mult și automat toată lumea va avea de câștigat: Primăria, că nu mai dă subvenții și investim banii în altă parte, și cetățenii, că vor plăti mai puțin energia termică. În ceea ce privește combustibilul – biomasa, care este o tocătură de lemn și resturi vegetale, va fi asigurată de firma care construiește această centrală. Practic, firma va asigura alimentarea zilnică a noii centrale cu combustibil”, a adăugat viceprimarul.

Până la biomasă, rămâne tot păcura

Până la finalizarea acestui proiect de mare anvergură pentru Brad, căldura în localitate va fi furnizată tot de vechea centrală termică pe bază de păcură, care funcţionează la şapte kilomeri distanţă de oraş. „La ora actuală, centrala termică de la Gura Barza este pregătită pentru a fi pusă în funcțiune la iarnă. În acest sens vom organiza o licitație și un caiet de sarcini pentru păcură și credem că nu vor fi probleme pentru a porni în sezonul rece cu centrala actuală”, mai spune Vasile Podaru. Costul de producţie al unei gigacalorii este de 690 de lei, după ce anul trecut Autoritatea Națională de Reglementare pentru Serviciile Comunitare de Utilități Publice (A.N.R.S.C.) a micșorat preţula gigacaloriei de la 897 de lei. Din preţul total, populaţia plăteşte 231 de lei pe gigacalorie, restul fiind subvenţionat de Primărie.

Back to top button