glasul-hd.ro Web analytics

Actualitate

CEH prelungeşte agonia termocentralelor. Dacă nu ar fi atacat în instanţă decizia Gărzii de Mediu, directorii CEH ar fi avut două variante: ori oprirea activităţii, ori închisoarea

Decizia Gărzii de Mediu Hunedoara de suspendare a activităţii termocentralelor Mintia şi Paroşeni pe motiv că acestea nu s-au conformat până acum normelor de mediu provoacă îngrijorare. Conducerea CEH spune că, pentru Paroşeni, sunt bani necesari modernizărilor cerute, însă pentru Mintia nu există, la ora actuală, nicio soluţie.

Vă reamintim că miercuri, Garda de Mediu a anunţat că a dispus încetarea activităţii termocentralelor de la Mintia şi Paroşeni pentru că ambele unităţi energetice nu s-au conformat normelor legale de mediu. Tot miercuri conducerea Complexului Energetic Hunedoara a atacat în instanţă procesul verbal întocmit de Garda de Mediu. Dacă nu ar fi făcut acest lucru, directorii CEH ar fi fost nevoiţi să decidă întreruperea activităţii la cele două termocentrale. Altfel, ar fi riscat să fie condamnaţi la închisoare.

Sancţiune tratată „ca la circulaţie”

Pe scurt, Garda de Mediu a decis măsura motivând-o prin legea 278/2013 privind emisiile industriale. Ordonanţa 195 din 2005, legea de bază în domeniul protecţiei mediului, prevede însă, la articolul 98, aliniatul 4 că nerespectarea dispoziţiei de încetare a activităţii (indiferent de motivul pentru care s-a luat decizia – n.red.) se pedepseşte cu închisoare de la 2 la 7 ani. „Ce să zicem, o să oprim, doar n-o să facem puşcărie!” a reacţionat iniţial managerul CEH, Constantin Jujan, după care a revenit: „Am discutat şi cu juriştii şi mi-au spus că procesul verbal al Gărzii de Mediu nu produce efecte juridice din moment ce este contestat în instanţă. După o eventuală sentinţă definitivă nefavorabilă nouă ar putea apărea pericolul aplicării acelei sancţiuni cu închisoarea. E ca la amenzile de circulaţie”.

Paroşeni „da”, Mintia „ba”

Constantin Jujan consideră că termocentrala Paroşeni are toate şansele să se conformeze normelor de mediu, datorită faptului că investiţia pentru instalaţia de desulfurare şi cea de colectare, transport şi depozitare a zgurii şi cenuşii este aproape de final: „88 – 90 la sută din lucrări sunt gata. Mai avem de cheltuit vreo 8 milioane de euro pentru finalizarea lor, iar sursa de finanţare este asigurată din creditele bancare contractate. Pentru Mintia e nevoie de vreo 80 de milioane de euro care să meargă în instalaţii de desulfurare, conform unui stutiu de pre-fezabilitate. Din păcate, pentru Mintia, la ora actuală, nu avem o soluţie”. Comisia Europeană a aprobat, în 30 martie anul curent, un plan de tranziţie pentru instalaţiile industriale neconforme din România. Acesta include şi instalaţiile de ardere de la Mintia, iar termenele de conformare sunt 31 decembrie 2018 pentru grupurile 3 şi 4, respectiv 1 iunie 2020 pentru grupurile 5 şi 6. Constantin Jujan explică însă că acest plan de tranziţie nu a fost încă asumat de Guvernul României.

Bogdan Ţîmpău: „E o decizie politică a PSD”

Deputatul PNL, Bogdan Ţîmpău, spune că decizia controlului şi dispoziţiei date apoi de Garda de Mediu este, de fapt, o formă mascată de închidere a celor două termocentrale a unui guvern care „în mod deliberat” a întârziat astă primăvară acordarea ajutorului de stat de care au nevoie cei doi mari producători de energie. „Este o decizie politică pe care încă prim-ministrul Victor Ponta şi ministrul Energiei, Andrei Gerea, trebuie să şi-o asume. Ori vin cu o soluţie pentru cei 6.445 de salariaţi ai CEH, ori îşi dau demisia. La Mintia lucrează 1.219 oameni, la Paroşeni sunt 508, iar restul sunt în divizia minieră. Dacă termocentralele îşi suspendă activitatea, exploatările miniere nu mai au cui vinde huila”, spune Bogdan Ţîmpău. Deputatul PNL adaugă că, din punct de vedere legislativ, în opinia sa, nu există nicio presiune pentru a controla şi sancţiona cele două termocentrale: „Conform unui plan naţional de tranziţie adoptat de Comisia Europeană, valabil pentru mai multe instalaţii de ardere din România, grupurile 3 şi 4 de la Mintia au termen de conformare data de 31 decembrie 2018, iar grupurile 5 şi 6 data de 1 iunie 2020. Nu se poate explica logic şi argumentat de ce au făcut ce au făcut. Garda de Mediu abia acum ştia că nu mai sunt autorizaţii integrate de mediu pentru termocentrale? Ştia toată lumea, de ani buni. În ultimii doi ani, Garda de Mediu a făcut controale de câte două ori pe an şi la Paroşeni şi la Mintia. De ce nu au aplicat atunci sancţiunea suspendării activităţii? Mai mult, ultimul control la Mintia a fost făcut de comisarii de mediu în luna mai a acestui an. Când a greşit Garda de Mediu, atunci sau acum? Eu sunt convins că a greşit acum, pentru că ascultă un ordin politic al PSD. Este convingerea mea că la nivelul conducerii de facto a PSD s-a luat decizia închiderii producătorilor de energie din judeţul Hunedoara, iar implicaţiile socio-economice sunt devastatoare”.

Back to top button