glasul-hd.ro Web analytics

Actualitate

Castelul Corvinilor “evaluat” la doar 3 euro. O loterie din Canada îşi face reclamă cu imaginea Castelului Corvinilor

O campanie publicitară pentru Ontario Lottery and Gaming Corporation (OLG) foloseşte, printre altele, imaginea Castelului Corvinilor pentru a-şi ademeni clienţii. Ideea sugerată este că, dacă vei cumpăra un bilet de 5 dolari canadieni (aproximativ 3 euro) poţi cîştiga sume de bani încât îţi vei putea permite orice, inclusiv un castel medieval. Ce nu au ştiut canadienii de la agenţia care s-a ocupat de campania publicitară este că monumentul din Hunedoara nu poate fi vândut şi nici nu este evaluat din punct de vedere contabil.

Conform cotidianul.ro, OLG a pornit o campanie publicitară agresivă în mai multe publicaţii din statul Ontario care include fotografii cu locuri celebre din toată lumea, cu yachturi, insule private, castele etc., pentru a sugera ideea că premiile la jocul Lotto Max sunt atât de mari încât norocoşii îşi vor putea permite orice, chiar şi luxul din fotografiile cu pricina.

Fotografia castelului din oraşul Hunedoara, însoţită de mesajul "Cu doar 5$ poţi obţine un bilet la jackpot-ul de vineri", este la loc de cinste în campania canadienilor, ca obiectiv de lux pe care marii câştigători ai loteriei şi-l pot permite.

Tot cotidianul.ro arată că jucătorii la sistemul Lotto Max plătesc un preţ măricel, cinci dolari biletul, faţă de unu sau doi dolari la alte variante. Ce-i drept, şi premiile sunt mai mari, site-ul loteriei anunţând câştiguri de la 269.545 de dolari canadieni (Kurt Roger Yaskow şi Sandra Yaskow din Colborne) la 50.000.000 dolari canadieni (Hakeem Nosiru din Brampton).

Reclama cu imaginea Castelului Corvinilor apare doar în ediţiile printate ale mai multor publicaţii din Canada, inclusiv în reviste de promovare a unor hypermarke-turi.

Administraţia Castelului se revoltă

Administratorul Castelului Corvinilor Dan Bera spune că a văzut şi el reclama în cauză, adăugând că a rămas contrariat, la început: “Pentru patrimoniul naţional şi mondial, Castelul Corvinilor are o valoare inestimabilă. Monumentul nu a fost evaluat vreodată din punct de vedere contabil sau imobiliar, pentru că e, practic, imposibil să faci o asemenea evaluare. Vom consulta departamentul juridic al Primăriei Hunedoara pentru a vedea ce e de făcut. Imaginea Castelului Corvinilor este folosită fără acordul nostru, iar obiectivul nici nu a avut vreun beneficiu material de pe urma acestei campanii. Până acum s-au putut face tot felul de lucruri cu imaginea acestui monument. De acum încolo n-o să se mai poată, pentru că am înregistrat la OSIM (Oficiul de Stat pentru Invenţii şi Mărci – n.red.) imaginea şi toate variantele denumirii obiectivului: Castelul Corvinilor, Castelul Huniazilor, Castelul Hunedoarei şi chiar varianta incorectă «Castelul Corvineştilor», tocmai pentru că nu mai dorim să fie făcute confuzii şi nici să fie folosită denumirea absolut în orice condiţii”.

Administraţia schimbă foaia

Dan Bera adaugă că din acest an Administraţia Castelului Corvinilor va fi mult mai selectivă în ce priveşte evenimentele găzduite de obiectivul amintit: “Ne dorim ca ele să fie potrivite cu caracterul medieval al Castelului. De exemplu, nu vor mai fi nunţi în Castel decât dacă se plăteşte o taxă mult mai mare decât cea actuală, iar acei bani intră direct în bugetul pentru restaurarea şi conservarea edificiului. Nu vor mai fi concerte de orice gen muzical şi aşa mai departe. Şi în ce priveşte producţiile video făcute aici vom fi mai selectivi. Nu ne mai dorim ca cel mai important castel din România să apară în reclame la hârtie igienică, aşa cum s-a întâmplat cu câţiva ani în urmă”, spune Dan Bera.

Acesta adaugă că ieri au început lucrările la schelele ce vor fi folosite pentru refacerea acoperişului de pe Turnul Toboşarilor şi Aripa Neboisa, finanţate de la bugetul local cu 1 milion de lei. Conform lui Dan Bera, la ora actuală 80 la sută din spaţiile castelului sunt deschise publicului larg, inclusiv Aripa Neboisa. Turnul de Poartă mai rămâne închis o vreme până când se stabileşte o soluţie tehnică necesară realizării unei amenajări de “mână curentă” pe scara îngustă şi spiralată ce urcă în turnul amintit.

Administraţia Castelului Corvinilor mai are în plan şi transformarea curţii exterioare în grădină renascentistă.

Back to top button