glasul-hd.ro Web analytics

Sport

Campionii din Vale merg, în cantonament, la mare

Multipla campioană mondială Anamaria Gherghel şi alţi şapte coechipieri de la Comexim R Lupeni au fost convocaţi de Federaţia Română de Fotbal-Tenis la un stagiu de pregătire pentru participarea la Campionatul European din luna noiembrie. Cantonamentul se derulează până pe  2 iulie, la Mamaia.

Federaţia a trimis invitaţii pentru acest cantonament tuturor componenţilor lotului naţional de la toate categoriile: seniori, senioare, juniori, mixt 21 şi mixt seniori. De la echipa campioană a României, Comexim R Lupeni, pregătită de Dima Druncea, sunt selecţionaţi în echipele României opt sportivi: Anamaria Gherghel, Ana Maria Rizescu, Letiţia Bivolaru, Marian Lică, Răzvan Vornicu, Darius Pufu, Daniel Popovici şi Lică David. Tot de la Lupeni şi pregătiţi de acelaşi tehnician sunt la lot încă trei seniori, care evoluează pentru un alt club din ţară: Lucian Purice, Adrian Gherghel şi Marius Stoenică. Toţi se vor pregăti pentru Campionatul European ce va avea loc în perioada octombrie-noiembrie, 2015, la Chişinău, în Republica Moldova.  În urma rezultatelor obținute de-a lungul anilor, România este în momentul de față a treia forță mondială și europeană la fotbal-tenis. Efortul sportivilor la Campionatele Mondiale și Europene a fost răsplătit cu 60 de medalii (21 aur, 9 argint și 30 de bronz)!

La precedenta competiție majoră, România a cucerit 12 medalii de aur şi una de argint la Campionatele Mondiale desfășurate la Nicosia, în Cipru. Performera delegației a fost Anamaria Gherghel (21 de ani). Tânăra din Lupeni s-a impus în toate cele şapte probe la care a participat. Alţi 10 colegi de-ai săi, legitimaţi la Comexim R Lupeni, au contribuit la clasările în topul competiţiei la care delegaţia României a pornit ca favorită.

Back to top button