glasul-hd.ro Web analytics

Eveniment

“Campanie” incendiară. Autoturismul “beizadelei” din Vulcan a ars în faţa casei

Autoturismul fiului primarului din Vulcan, o limuzină marca Audi, fabricat în 2011, în valoare de 70.000 de euro, a fost incendiat, luni spre marţi noapte, în faţa casei în care acesta locuieşte. Primarul Ile consideră că este “mâna” adversarilor politici, mai ales că, în ultima perioadă, a primit nenumărate telefoane de ameninţare, unele cu moartea.

Pompierii petroşeneni au fost alertaţi, ieri dimineaţă, în jurul orei 2:50, pentru a stinge un incendiu izbucnit la un autoturism parcat pe strada Preparaţiei din Vulcan. “La sosirea echipelor de intervenţie, ardea interiorul unei limuzine, marca Audi, fabricată în anul 2011, în valoare de aproximativ 70.000 de euro. În incendiu a ars tapiţeria, scaunele, plafonul, luneta, cauciucurile şi uşile din spate. De asemenea, au fost degradate jenţile din aluminiu ale autoturismului şi instalaţia electrică. Pompierii au lichidat incendiul, în câteva minute, reuşind astfel să limiteze pagubele. Cauza probabilă de generare a incendiului pare a fi folosirea intenţionată a sursei de aprindere”, a declarat purtătorul de cuvânt al Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă Hunedoara, locotenent Anemona Doda. De asemenea, la locul incidentului au ajuns şi poliţiştii, care au stabilit faptul că “un autor necunoscut, cu ajutorul unei substanţe inflamabile, a incendiat autoturismul, care a fost distrus în proporţie de 80 la sută”. În cauză a fost întocmit dosar de cercetare penală pentru comiterea infracţiunii de distrugere prin incendiere, cercetările fiind continuate, sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Petroşani, în vederea identificării autorului şi luarea măsurilor legale împotriva acestuia.

Momentul incendierii, surprins de camerele de supraveghere

Primarul municipiului Vulcan, Gheorghe Ile, susţine că autoturismul este asigurat, fiind achiziţionat în leasing. Momentul incendierii autoturismului de lux a fost surprins de camerele de supraveghere amplasate în faţa casei edilului, iar imaginile au fost preluate de oamenii legii care încearcă să-l identifice pe piroman. “Cred că cei care au incendiat maşina fac parte din tabăra adversarilor politici. Mai mult, în ultima vreme am primit o serie de apeluri telefonice, prin care anumiţi indivizi mă ameninţă cu moartea. Se pare că am devenit incomod pentru anumite persoane”, a conchis Gheorghe Ile.

Back to top button