glasul-hd.ro Web analytics

Sport

Autobergamo reia întrecerea internă cu reeditarea finalei din primăvară

Autobergamo joacă astăzi, de la ora 18, în Sala Sporturilor din Deva un meci extrem de important în economia clasamentului Ligii întâi la futsal. Adversara sa este United Galaţi, nimeni alta decât vicecampioana României, şi deşi aceasta ocupă în prezent abia locul 4 rămâne aceeaşi formaţie redutabilă care în sezonul trecut a dus finala campionatului până în joc decisiv.

Jocul încheie etapa a 12-a de campionat, una în care rezultatele au fost mult mai echilibrate decât ne-a obişnuit actuala ediţie a Ligii 1. Iată, cronologic şi pe scurt, ce a fost în această rundă: Dunărea Călăraşi s-a chinuit literalmente la Sfântu Gheorghe cu codaşa Spicom pentru un succes la limită, 4 – 3; întâlnirea de la Târgu Mureş dintre City’us şi Muncitorul Reşiţa, două formaţii cu uriaşe probleme financiare, s-a încheiat cu victoria gazdelor, 5 – 3; Politehnica Iaşi a rezolvat practic problema locului din play-off câştigând meciul direct în faţa contracandidatei Imperial Wet Miercurea Ciuc, 7 – 4; şi, în fine, dar în nici un caz în ultimul rând ca importanţă, Informatica a învins la Timişoara pe FK Odorheiu Secuiesc, 4 – 1, acesta fiind primul meci direct decis în disputele dintre primele trei clasate, toate celelalte trei întâlniri între ele terminându-se la egalitate.

În clasament, înaintea jocului de azi de la Deva, conduce acelaşi trio aflat la egalitate de puncte, câte 29, departajarea echipelor făcându-se la golaveraj: + 67 Autobergamo, + 53 Odorheiu, +52 Informatica. Autobergamo şi Informatica au câte un meci mai puţin disputat. Le urmează în clasament United cu 24 de puncte (două meciuri mai puţin), Dunărea 19, Politehnica 14 şi Imperial 13, ciucanii având în continuare un program mult mai greu decât al ieşenilor şi şanse mici să mai prindă locul 6. Încheie plutonul Muncitorul, 6 puncte, Spicom 0 şi City’us cu minus două puncte în urma celor opt de penalizare.

Scandal pe ruta Galaţi – Timişoara

De ce Informatica şi United nu şi-au disputat nici până acum meciul direct care trebuia să aibă loc încă din tur, în etapa a noua? Răspunsul e simplu şi complicat în acelaşi timp, ca de altfel multe lucruri care se întâmplă în România. Partida trebuia să aibă loc în 7 noiembrie, la Timişoara; oaspeţii din Galaţi erau deja pe drum când gazdele au anunţat Federaţia că nu se pot prezenta la acest meci deoarece opt jucători din lotul lor au suferit o toxiinfecţie alimentară. Conducerea clubului gălăţean a suspectat însă alte motive, legate de probleme financiare ale timişorenilor şi de imposibilitatea de a-şi folosi la acea dată câţiva jucători importanţi, astfel că au reclamat cazul la Comisia de Disciplină a FRF şi au cerut acte medicale suplimentare. Comisia nu a dat nici un răspuns, însă a reprogramat meciul pentru 23 noiembrie. Cum la acea dată sala „Constantin Jude” din Timişoara nu era disponibilă, jocul a fost mutat în sala „Ioan Morar” din Sânnicolau Mare. Însă de data aceasta formaţia gălăţeană nu s-a prezentat la meci. „Suntem în măsură să anunţăm că nu ne putem prezenta la Sânicolau Mare, pentru jocul cu Informatica, de vreme ce ne aflăm în faza de contestaţii pe marginea acestui meci, dosarul aflându-se pe masa Comisiei de Disciplină din cadrul FRF. Cu această ocazie, ne întrebăm cum este posibil să reprogramezi un eveniment litigios? În eventualitatea, altfel naturală, ca CS United Galaţi să fie beneficiara unei victorii la masa verde, ar însemna să ne deplasăm în van echipa de două ori la aproximativ 700 de kilometri distanţă (1.400 de kilometri, tur-retur), situaţie pe care – o spunem cu responsabilitate – nu o putem tolera”, a sunat comunicatul oficial transmis Federaţiei de clubul gălăţean.

Aşteptăm încă să vedem care va fi decizia în acest caz, dacă vreuna din echipe va pierde „la masa verde” sau jocul va fi programat pentru a treia oară.

Back to top button