Atac la Deva din partea PNL la actuala guvernare

Siegfried Mureşan, deputat PNL în Parlamentul European de la Bruxelles, a criticat dur actuala coaliţie de guvernare PSD-ALDE într-o conferinţă de presă susţinută la Deva, la sfârşitul săptămânii trecute. Eurodeputatul a prezentat modul în care este percepută ţara noastră la Bruxelles, cu o imagine din ce în ce mai degradată în urma acţiunilor guvernanţilor, care urmăresc în primul rând satisfacerea intereselor membrilor de partid.
România este ţara cu cea mai mare inflaţie din Uniunea Europeană, care are cea mai mare creştere a preţurilor şi, nu în ultimul rând, ţara în care justiţia este din ce în ce mai îngrădită şi subordonată politicului într-un mod mai mult decât îngrijorător pentru o democraţie europeană din secolul 21. Ca alternativă, Lucian Heiuş, preşedintele Organizaţiei judeţene PNL Hunedoara, crede că este nevoie de alegeri anticipate în România, dar şi de adoptarea cât mai urgentă a legii votului electronic, pentru a da posibilitatea românilor de pretutindeni să voteze.
Doar o condiţie din cinci îndeplinită pentru aderarea la zona euro
„Când un partid câştigă alegerile parlamentare are obligaţia de a reprezenta cât mai bine cetăţenii şi de a guverna pentru interesul lor. Alianţa PSD-ALDE crede că a câştigat dreptul de a ruina ţara şi de a satisface interesele membrilor de partid. Acest guvern a îmbolnăvit economia României. Suntem statul membru al UE cu cea mai mare rată a inflaţiei. Reamintesc, pentru a deveni stat membru al zonei euro, trebuie îndeplinite cinci condiţii. Prima este condiţia datoriei publice, sub 60% din PIB. În România datoria este în creştere, acest guvern ne îndatorează, dar încă suntem sub această limită. Din păcate aceasta este singura condiţie pe care o îndeplinim. În urmă cu doi ani îndeplineam şi cea de-a doua condiţie, şi anume criteriul inflaţiei. Când PSD a venit la guvernare, inflaţia în România era 0%. În urmă cu un an era 0,6%, acum este peste 5%. Deci, nu mai îndeplinim criteriul inflaţiei. Avem nu doar inflaţie record, ci şi ROBOR record, ceea ce duce la creşterea ratelor creditelor tuturor românilor, leul este la un minim istoric în raport cu euro, iar deficitul economic a crescut. Este un guvern care ne îndepărtează de aderarea la zona euro, în condiţiile în care Bulgaria este cu un picior şi jumătate în zona euro şi ne aşteptăm să adere într-un an de zile de la momentul actual”, a fost declaraţia lui Siegfried Mureşan, eurodeputat PNL.
„Cum s-a reuşit cu Codul Penal se poate şi cu votul electronic, dacă PSD ar vrea cu adevărat”
Lucian Heiuş, preşedintele PNL Hunedoara, prezent şi el la conferinţa de presă susţinută de Siegfried Mureşan, a prezentat posibilitatea ca actuala putere să fie scoasă de la guvernare înainte de termen, dar şi alternativa liberală la o eventuală guvernare.
„Noi, liberalii, ne dorim să ajungem la putere prin vot. Cea mai simplă variantă este moţiunea de cenzură. Mai sunt încă doi ani şi jumătate până la alegerile din 2020. Există şi varianta unui consens din partea tuturor formaţiunilor politice pentru dizolvarea actualului Parlament. Aceasta se poate realiza însă numai dacă eşti deasupra intereselor de partid şi vrei binele ţării”, a declarat Heiuş.
În privinţa votului electronic, preşedintele PNL Hunedoara a precizat că legea poate fi adoptată foarte rapid. „Dacă PSD îşi doreşte, legea poate să fie adoptată până la alegerile euro-parlamentare. Asta dacă vor reuşi ceea ce au reuşit cu Codul Penal şi Codul de Procedură Penală, ca acestea să fie modificate în doar patru zile. Se poate face, însă doar dacă pesediştii îşi doresc cu adevărat să le dea românilor de pretutindeni posibilitatea să voteze”, a precizat Heiuş.






