A apărut o nouă speranţă a şahului devean

La scurt timp după ce Iris Antal a devenit campioană naţională şcolară la numai şase ani, Clubul de Şah Deva propune un nou nume pentru performanţă la o vârstă foarte fragedă: Tudor Mihăescu-Duţă. La numai cinci ani, cel mai tânăr reprezentant al şahului devean a reuşit un rezultat aproape incredibil, terminând al doilea într-un turneu internaţional în care a concurat la o grupă de vârstă cu jucători mai mari decât el cu trei ani.

Cea de-a treia ediţia a Festivalului Internaţional de şah “Cupa Salina Turda” a adunat la start în acest an aproape 200 de şahişti din ţară şi din străinătate. A fost un turneu de şah clasic, în sistem elveţian, structurat pe trei grupe de vârstă: Turneul A pentru şahişti U-18 ani, Turneul B pentru U-10 şi Turneul C pentru U-8 ani. Clubul de Şah Deva a prezentat în concurs şase sportivi, câte doi la fiecare turneu: Francesca Maniul, Denis Furtună (A), Tudor Stănescu, Vlad Mihăescu-Duţă (B), Ioan Lupşe şi Tudor Mihăescu-Duţă (C).

Tudor Mihăescu – locul 2 la U-8, Francesca Maniul – prima în clasamentul fetelor la U-18

Toţi cei şase sportivi legitimaţi la Clubul de Şah Deva şi care frecventează cursurile din cadrul grupei de avansaţi au avut comportări meritorii. Cel mai bine s-a prezentat, după cum spuneam la început, Tudor Mihăescu-Duţă, care a obţinut 5,5 puncte din 7 posibile şi a terminat pe locul 2 la U-8 ani. Celălalt reprezentant al Devei la această categorie, Ioan Lupşe, a terminat pe locul 12, cu 4 puncte. La Turneul C au fost înscrişi 29 de sportivi, aici având şi participare internaţională pe lângă cea naţională.

Un rezultat meritoriu a obţinut şi Medeea Francesca Maniul, care la 12 ani a realizat 4,5 puncte în Turneul A, la U-18 ani, unde a ocupat locul 7 la general şi primul loc în clasamentul separat la fete. Tot la U-18 Denis Furtună a terminat pe locul 16, cu 3,5 puncte. În Turneul B, la U-10 ani, Tudor Stănescu s-a clasat pe locul 9, cu 4 puncte, iar Vlad Mihăescu-Duţă (fratele mai mare al lui Tudor) pe locul 20, cu 3 puncte.

Rezultate bune şi foarte bune pentru deveni la „Cupa Salina Turda”

„Trebuie remarcate rezultatele lui Tudor, care la doar cinci ani a ocupat la finalul celor şapte runde locul 2 la un Festival Internaţional de şah, deşi a participat la o grupă de vârstă de opt ani. De asemenea Francesca şi-a confirmat încă o dată valoarea şi ascensiunea cu un rezultat foarte bun – 4,5 puncte şi locul 7 – având în vedere că are doar 12 ani şi a concurat la grupa de vârstă 18 ani, ea fiind prima fată din clasamentul general.

Îi felicitam pe toţi copiii noştri care ne-au reprezentat la acest Festival, rezultatul lor fiind unul foarte bun. Din păcate Iris Antal, campioana noastră naţională, nu a putut fi prezentă la acest concurs, ea lipsind motivat deoarece în această perioadă a participat la cantonamentul de pregătire al Lotului Naţional de Şah”, a declarat Cosmin Tătăruş, preşedintele Clubului de Şah Deva, pentru „Glasul Hunedoarei”.