glasul-hd.ro Web analytics

Actualitate

„Ambulanţa pentru monumente” intervine la Costeşti

După patru decenii în care Ministerul Culturii n-a făcut nimic pentru prima capitală a dacilor, cetatea dacică de la Costeşti are parte de o intervenţie pe cât de dificilă pe atât de necesară: schimbarea acoperişurilor de protecţie de la cele două turnuri – locuinţă.

La finele anilor ’70, Ministerul Culturii încerca să protejeze cele două turnuri- locuinţă de la Costeşti – Cetăţuie amenajând acoperişuri metalice deasupra zidurilor. Şi-atât! Între timp, tabla de pe acoperişuri a ruginit şi de mai bine de 10 ani apa se prelinge prin crăpături afectând grav zidurile în sine. N-a fost mult până în momentul în care câteva zeci de blocuri de piatră s-au desprins şi au căzut din ziduri. Iar asta deşi, de la nivel local, situaţia a fost semnalată repetat spre Bucureşti. Dinspre Bucureşti spre Costeşti – Cetăţuie, nicio reacţie.

Asociaţia MONUMENTUM, principalul artizan al proiectului „Ambulanţa pentru monumente”, încearcă acum să salveze vestigiile antice. Dar are nevoie de ajutor. Asociaţia amintită are un proiect de punere în siguranţă pe care doreşte să-l transpună în realitate începând de joi, 3 octomrbie, până pe 19 octombrie, anul acesta. „ Proiectul de punere în siguranță, realizat de către INP, a primit undă verde, urmând ca «ambulanța» să realizeze intervenția propriu-zisă. Aceasta constă în demontarea protecției metalice vechi, prin care plouă de câțiva ani pe ruinele dacice, și edificarea unei suprastructuri contemporane, cu acoperiș înierbat. În paralel, vom reașeza în poziția originară, sub îndrumarea arheologilor, a istoricilor și a arhitecților, elementele din piatră căzute sau vandalizate”, precizează asociaţia amintită.

E nevoie de ajutor. Prinţul de Wales şi l-a oferit deja

Situl istoric de la Costeşti nu există în niciun inventar, aşa că nici Primăria comunei Orăştioara de Sus, nici Consiliul Judeţean şi nici vreo altă instituţie publică nu are posibilitatea legală de a aloca bani pentru intervenţie. Bugetul minimal necesar pentru prima etapă a intervenţiei, realizată în această lună, este de 47.000 de lei. Din această sumă este asigurată o parte: 10.000 de lei donaţi de către prinţul Charles al Marii Britanii. Cine doreşte să facă o donaţie, are la dispoziţie contul Asociaţiei MONUMENTUM, IBAN RO46RNCB0227141236620001 (cu specificația „Costești”) sau o poate face prin Paypal: http://ambulanta-pentru-monumente.ro/doneaza/. Organizatorii acţiunii de salvare a vestigiilor antice de la Costeşti au nevoie şi de voluntari. Acestora li se asigură masă şi cazare.

Back to top button