CenteRUN, de la Castel la Cetate
Câteva zeci de alergători din Deva şi Hunedoara au purtat ieri un drapel de dimensiuni considerabile, de la Castelul Corvinilor până pe Cetatea Devei. „CenteRUN” a fost un eveniment organizat de Asociaţia AlerT Deva şi comunitatea alergătorilor „Hunedoara aleargă”.
Aproape 40 de alergători au reuşit ieri să parcurgă toată distanţa dintre cele două monumente istorice, dar lor li s-au adăugat alte câteva zeci pe distanţe mai scurte. „Ne-am dorit să marcăm şi noi Centenarul, simbolic, şi credem că am reuşit asta făcând mişcare. Ne-a bucurat susţinerea simplilor trecători întâlniţi prin Hunedoara, care ne-au aplaudat şi încurajat. În Deva atmosfera nu a fost la fel. Poate că trecătorilor le-a fost teamă că-i punem şi pe ei să alerge”, spune, glumind, Alin Bonţa, unul dintre organizatori. „La finalul <CenteRUN>-ului, mai mulţi participanţi au scris pe bileţele ce-şi doresc ei pentru România următorilor 100 de ani, bileţele care au fost adunate într-o cutie. Mesajele vor fi dezvăluite pe 9 decembrie, în cadrul unui alt eveniment, o piesă de teatru, ce va avea loc la Deva”, adaugă Alin Bonţa.
Conform sloganului său, „CenteRUN” a fost organizat „Pentru 100 de ani de istorie. Pentru 100 de împliniri. Pentruu 100 de dorinţe de mai bine”.






