Mii de hunedoreni suferă de obezitate, boli cardiovasculare sau diabet zaharat
Aproximativ 33 de mii de hunedoreni suferă de boli cardiovasculare şi alţi 62 de mii de cetăţeni au fost diagnosticaţi cu hipertensiune arterială. De asemenea, incidenţa cazurilor de obezitate este în creştere alarmantă în judeţ. Pentru ca oamenii să înţeleagă că o viaţă sedentară are o influenţă foarte mare în declanşarea acestor boli, medicii specialişti vor marca Săptămâna Europeană a Mobilităţii printr-o manifestare specifică.
Săptămâna Europeană a Mobilităţii este o campanie anuală despre mobilitatea urbană sustenabilă, desfăşurată anul acesta sub sloganul: „Combină şi deplasează-te!”. Viaţa sedentară determină creşterea riscului pentru bolile cardio-vasculare, accidentele vasculare cerebrale, obezitate şi diabetul zaharat tip II. Peste 30 la sută dintre adulţii europeni sunt insuficient activi din punct de vedere fizic. La nivelul judeţului Hunedoara, anul trecut au fost diagnosticați 32.621 de oameni cu boli cardiovasculare și 62.735 cu hipertensiune arterială. Totodată, cazurile de obezitate au crescut alarmant în județ în ultimii ani, 5.280 de cetățeni ai județului fiind diagnosticați cu această afecțiune. Hunedorenii trebuie să înţeleagă că lipsa activităților fizice poate declanşa mai multe boli irecuperabile pentru organismul uman. În acest sens, reprezentanţii Direcţiei de Sănătate Publică Hunedoara vor organiza o acţiune de conştientizare a populaţiei.
Astfel, în data de 21 septembrie, de la ora 18:00, în parcul Tineretului din Hunedoara va fi organizată manifestarea intitulată „Zumba” – o alternativă la viaţa sedentară şi pentru conştientizarea populaţiei cu privire la necesitatea de a acţiona împotriva poluării cauzate de creşterea traficului în mediul urban.







One Comment