Deva: Autovehiculele abandonate, în vizorul Poliţiei locale
Autovehiculele abandonate sau cele fără stăpân au intrat în vizorul agenţilor din cadrul Poliţiei Locale Deva. Începând de vineri Serviciul de Poliţie Locală va demara acţiunea de somare şi ridicare a maşinilor abandonate pe domeniul public sau privat al municipiului Deva. Proprietarii care nu se conformează noilor dispoziţii riscă amenzi cuprinse între o mie şi două mii de lei. Zeci de maşini abandonate ocupă spaţiile verzi din municipiul Deva, aflate în domeniul public sau privat. Poliţia locală se pregăteşte pentru o amplă acţiune de „curăţire” a acestor spaţii, ocupate abuziv. Vânătoarea de rable va începe de vineri şi sunt vizate toate autovehiculele fără stăpân sau abandonate pe domeniul public sau privat al municipiului. Până vineri, proprietarii acestora au timp să le mute, în caz contrar vor fi somaţi, iar dacă nici atunci nu se conformează, autovehiculele vor fi confiscate, iar proprietarii acestora riscă amenzi usturătoare. „Vehiculele care nu vor fi ridicate de către proprietari sau alţi deţinători legali de pe domeniul public sau privat la somarea poliţiştilor vor fi ridicate şi depozitate împreună cu bunurile aflate în interior într-un loc special amenajat. Acestea vor trece de drept în proprietatea Primăriei, libere de orice sarcini, prin dispoziţie a primarului”, a precizat directorul executiv al Poliţiei Locale Deva, Ilie Lavu.
Proprietarii, buni de plată
Dacă nu se conformează somaţiei Poliţiei locale, proprietarii rămân şi fără maşină şi vor fi nevoiţi să suporte şi cheltuielile ocazionate de efectuarea operaţiunilor de ridicare. De asemenea, refuzul proprietarilor de a se conforma somaţiei se constituie contravenţie şi se sancţionează cu amendă cuprinsă între o mie şi două mii de lei.






