Strada din faţa Colegiului Naţional “Avram Iancu” din Brad este plină de gunoaie
Saci cu deşeuri, resturi de materiale de construcţii, diverse pet-uri, haine rupte, chiar şi medicamente sunt aruncate zilnic pe o stradă din municipiul Brad, situată în faţa renumitului Colegiu Naţional “Avram Iancu” din localitate.
De câteva luni, locuitorii străzii “Ion Creangă” din Brad reclamă practica oamenilor care vin şi aruncă gunoaie pe stradă la întâmplare dar şi lipsa implicării firmei de salubritate, sau a autorităţilor în colectarea gunoiului. Oamenii reclamă faptul că gunoaiele aruncate pe domeniul public constituie un focar de infecţie şi o cauză de disconfort, dar şi că nimeni nu face nimic în soluţionarea problemei. Brădenii spun că există persoane care vin şi aruncă cu nonşalanţă gunoiul, chiar dacă acolo nu este un loc special amenajat pentru depozitarea acestuia. “Vin în fiecare zi oameni care, ba aruncă haine pe care nu le mai folosesc, ba aruncă diferite pet-uri sau resturi de materiale de construcţii. Am şi văzut oameni care veneau cu maşinile şi aruncau mai mulţi saci de deşeuri şi diferite gunoaie. Un lucru important pe care l-am observat şi care mă deranjează foarte mult este că toţi oamenii care vin şi aruncă gunoaiele au nesimţirea de a veni în plină zi, fără să îi deranjeze că îi vede cineva. Eu sunt un locuitor al străzii paralele dar trec zilnic pe aici şi pur şi simplu mi se face scârbă de ce văd”, a precizat unul dintre vecinii revoltaţi, Gheorghe Corinda.
Focar de infecţie lângă Liceu
Brădenii care au sesizat lipsa de implicare a autorităţilor consideră că problema este mult mai gravă decât o percep mulţi, deoarece acest focar de infecţie este situat chiar în faţa Colegiului Naţional “Avram Iancu”. Mai mulţi locuitori ai străzii cu pricina, au reclamat în urmă cu o lună la Poliţie, faptul că au fost aruncate până şi medicamente şi seringi care puteau pune în pericol viaţa oamenilor şi a animalelor. Tot aceştia au spus că până acum nu s-a rezolvat situaţia în nici un fel şi că gunoiul este tot acolo.
Autorităţile din Brad nu cunosc problema
Viceprimarul din Brad, Aurel Circo, spune că nu ştie despre ce este vorba şi nici nu a auzit de faptul că oamenii reclamă de mult timp acest lucru. “Pe strada Ion Creangă nu a fost niciodată vreo groapă de gunoi sau ceva de genul. Nu am auzit să fi depus cineva plângere la poliţie sau la primărie pentru aşa ceva, dar o să trimit lucrătorii de la salubritate să verifice şi dacă este cazul, să adune tot gunoiul aruncat şi să facă curăţenie”, a precizat Aurel Circo.






