1 iunie, zi liberă
Camera Deputaților a adoptat, marți, legea prin care Ziua Copilului devine zi liberă nelucrătoare pentru români. Votul final trebuia dat săptămâna trecută, dar a fost amânat, din lipsă de cvorum.
Legea a fost adoptată de plen cu 74 de voturi „pentru”, cinci voturi „împotrivă” şi opt abţineri. După adoptarea în Camera Deputaţilor, legea va merge la preşedinte pentru promulgare. Iniţiativa legislativă a fost înaintată de senatoarea Rozalia Biro şi de deputata Claudia Boghicevici, împreună cu un grup format din numeroşi parlamentari. „Lipsa părinților din cadrul acestor evenimente are implicații psihologice negative în dezvoltarea copiilor. În afara dorinței de a-i face mândri și de a primi aprecierea părinților, copiii au nevoie de susținere în cadrul evenimentelor unde performează, evenimente care au o încărcătură emoțională ridicată și reprezintă o sursă de stres pentru ei”, susțin parlamentarii care vor să declare 1 iunie zi liberă.
Anul acesta, românii au mai obținut o zi liberă: 24 ianuarie. Președintele Klaus Iohannis a promulgat, săptămâna trecută, legea prin care Ziua Unirii Principatelor Române devine zi liberă nelucrătoare.
2 Comments