Agenţii economici şi proprietarii care nu-şi curăţă trotuarele vor fi aspru sancţionaţi
Prima zăpadă a transformat localităţile din judeţ în adevărate patinoare. Dacă pe străzi şi bulevarde utilajele de deszăpezire au curăţat zăpada, responsabilitatea curățării trotuarelor le revine asociaţilor de proprietari sau locatari. Poliţiştii locali avertizează hunedorenii că dacă vor „omite” acest lucru, vor fi aspru sancţionaţi.
Agenţii economici şi asociaţiile de proprietari sau locatari au obligaţia să îşi cureţe zăpada de pe trotuare şi căile publice de acces din jurul suprafeţelor pe care le folosesc. În plus, persoanele fizice și juridice din judeţul Hunedoara au obligația ca, pe timp de iarnă, să îndepărteze țurțurii de gheață formați la nivelul acoperișului imobilului. În caz contrar, reprezentanţii Serviciului de Poliţie Locală vor aplica amenzi de până la 500 de lei. „Patrulele Poliţiei Locale Deva au fost prezente în teren imediat ce au început să cadă primii fulgi de zăpadă, în după-amiaza zilei de 4 ianuarie. Poliţiştii locali au luat toate măsurile care se impuneau pentru asigurarea circulaţiei pietonale şi auto în bune condiţii. Totodată, în cursul acestei dimineţi (n. red. ieri) au fost verificate instituţiile publice şi societăţile comerciale în sarcina cărora cade activitatea de curăţare a zăpezii de pe căile de acces şi trotuarele din jurul suprafeţelor pe care le utilizează. În urma controalelor efectuate, nu au fost aplicate sancţiuni contravenţionale, deoarece nu s-a impus acest lucru. Au fost avertizaţi reprezentanţii asociaţiilor de proprietari să ia rapid măsuri de curăţare a căilor de acces şi a aleilor pietonale aferente blocurilor de locuinţe, pentru că altfel riscă amenzi contravenţionale cuprinse între 200 şi 500 de lei”, a precizat şeful Poliţiei Locale Deva, Ilie Lavu.






