De-acum, biciclete electrice de închiriat, la poalele cetății
Municipiul Deva caută să promoveze cât mai mult mersul pe bicicletă, ca alternativă la actualele modalităţi de deplasare folosite în localitate. Ieri, Poliţia Locală a fost dotată cu cinci biciclete electrice, iar alte 15 vor fi puse la dispoziţia celor care doresc să le închirieze, la poalele cetății.
Bicicletele electrice achiziţionate de Primăria Deva sunt produse la fabrica DHS de la Sântuhalm, sunt primele modele comercializate în România, au o autonomie de 60 de kilometri şi se încarcă de la o sursă de energie electrică.
Alternativă aparte
„Cred că suntem primul municipiu reşedinţă de judeţ – şi asta o pot confirma colegii de la DHS, care am dorit să implementăm un proiect prin care am dotat Poliţia Locală cu 5 biciclete electrice. Alte 15 vor fi puse la dispoziţia turiştilor care vin să viziteze Cetatea şi zona de la Poalele Cetăţii. Alte două biciclete vor fi repartizate Serviciului Voluntar pentru Situaţii de Urgenţă. Aceste biciclete sunt singurele din ţară date în folosinţa unei unităţi administrativ teritoriale”, a declarat primarul municipiului Deva, Petru Mărginean. Reprezentanții DHS spun că astfel de modele au fost furnizate în ultimii ani în număr mare în întreaga Europă: „fabrica noastră a produs numai în acest an, peste 300.000 de biciclete pentru întregul continent. Tocmai de aceea ne bucurăm că putem susține dezvoltarea culturii pentru mersul pe bicicletă în Deva și nu numai”. Alte 100 de biciclete clasice stau la dispoziţia doritorilor care le pot închiria în apropierea telecabinei de la Cetate pentru un tarif de 3 lei pe oră.






