glasul-hd.ro Web analytics

Actualitate

Pompierii hunedoreni au avut deja de stins 11 incendii în noul an

De la începutul acestui an, echipajele de pompieri ale Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă „Iancu de Hunedoara” al judeţului Hunedoara au acţionat pentru stingerea a 11 incendii produse la acoperişuri şi coşuri de fum.

Cel mai însemnat dintre acestea s-a petrecut acum două nopţi în municipiul Lupeni, pe strada Viitorului, unde într-un apartament şi-a pierdut viaţa un bărbat în vârstă de 60 de ani. Echipajul de pompieri al Gărzii de Intervenţie Lupeni a constatat că incendiul se manifesta doar în interiorul unei camere. După pătrunderea în imobil şi lichidarea incendiului, în camera în care s-a manifestat arderea a fost găsit bărbatul decedat care prezenta arsuri pe mai bine de jumătate din suprafaţa corpului. Pompierii au reuşit salvarea şi evacuarea proprietarei apartamentului, care se afla în camera alăturată, o femeie în vârstă de 64 de ani, intoxicată cu fum şi gaze rezultate în urma procesului de ardere, neprezentând arsuri pe suprafaţa corporală. Aceasta a fost predată echipajului SMURD şi transportată la UPU Lupeni. De altfel, majoritatea incendiilor au fost cauzate de coşurile de fum deteriorate, necurăţate sau neizolate corespunzător faţă de materialele combustibile. Incendiile au fost observate şi anunţate timpuriu, motiv pentru care pompierii au reuşit limitarea arderilor la părţi din structura acoperişului.

Back to top button