Teatru, film şi vernisaj în weekend. „Faceţi jocurile”, „Hamlet” şi vernisajul expoziţiei „Atelier”, pe agenda culturală
La sfârşitul acestei săptămâni hunedorenii au ocazia să vizioneze o piesă de teatru în premieră, şi să ia parte la o expoziţie de fotografie. Cinefilii sunt aşteptaţi la Cinematograful „Patria” din Deva unde rulează pelicula „Faceţi jocurile”.
Hunedorenii au ocazia să vizioneze în acest weekend „Faceţi jocurile”, un film regizat de Steven Soderbergh. Pelicula va rula începând de astăzi şi până miercuri la Cinematograful „Patria” din Deva, zilnic cu începere de la orele 15, 17 şi 19. Preţul unui bilet de la ora 15 este şase lei, iar de la orele 17 şi 19, biletul costă opt lei. În Ocean's Eleven – Faceţi jocurile!, condamnatul carismatic şi prefăcut Danny Ocean (GEORGE CLOONEY) este eliberat condiţionat din închisoare şi imediat începe să orchestreze cel mai nou plan al său: să realizeze cel mai îndrăzneţ jaf din istoria oraşului Las Vegas. Ţinta? Trei dintre cele mai renumite cazinouri din Vegas Strip: Bellagio, Mirage şi MGM Grand. Adăpostit la o adâncime de 61 de metri sub bulevardul central Strip se află un seif care păzeşte fiecare cent provenit din aceste cazinouri, patronate de Terry Benedict (ANDY GARCIA), un întreprinzător elegant şi nemilos. Pe cât de nemilos, pe atât de inteligent, Benedict nu ezită să facă orice crede el necesar pentru a obţine ceea ce vrea – fie el hotel sau fată. În acest caz, este vorba de hotelul lui Reuben Tishkoff (ELLIOTT GOULD) şi de Tess (JULIA ROBERTS), fosta soţie a lui Danny Ocean, care s-a mutat în Las Vegas pentru a începe o nouă viaţă în calitate de custode la Galeria de Artă Bellagio.
„Hamlet”- în premieră la Petroşani
Iubitorii de teatru sunt aşteptaţi în acest sfârşit de săptămână la “Hamlet”, de William Shakespeare, o piesă în premieră şi la spectacolul pentru copii “Guleraşul cenuşiu”. Spectacolele vor avea loc la Teatrul Dramatic “Ion D. Sîrbu” din Petroşani. Prima piesă se va juca sâmbătă, cu începere de la ora 18:00, iar a doua duminică, de la ora 12:00. Preţul unui bilet la spectacol este 5 lei pentru copii şi opt lei pentru adulţi.
Vernisajul expoziţiei “Atelier” la Deva
Galeria de Artă „Forma” din Deva va găzdui la sfârşitul săptămânii un eveniment cultural de excepţie. Este vorba despre vernisajul expoziţiei de fotografie „Atelier” a artiştilor Gavril Kovacs şi Florin Stoiciu, profesori la Universitatea Naţională de Arte din Bucureşti. Evenimentul are loc astăzi, cu începere de la ora 17:00, iar expoziţia va rămâne deschisă publicului până în data de 28 februarie. Expoziţia este organizată de Uniunea Artiştilor Plastici din România – Filiala Deva.






