glasul-hd.ro Web analytics

Comunitate

Sute de solicitări la Ambulanţă în weekend, din cauza caniculei

Serviciile de Ambulanţă din localităţile judeţului Hunedoara au înregistrat, pe parcursul weekendului, peste 300 de solicitări din partea persoanelor care au avut nevoie de îngrijiri medicale din cauza temperaturilor mari. Potrivit medicilor specialişti, numărul solicitărilor este mai mare faţă de restul zilelor şi faţă de anul trecut. La polul opus, numărul persoanelor căzute în stradă este mai mic. „În doar două zile serviciile de Ambulanţă din judeţ au primit 318 solicitări din partea oamenilor pe care i-a doborât căldura. Cu toate acestea nu au fost înregistrate decese provocate de căldură. Totuşi două persoane au căzut în stradă, iar restul au suferit accidente vasculare, probleme digestive, boli cardiace etc”, a precizat doctorul Dumitresc din cadrul Serviciului de Ambulanţă.

Back to top button