O nouă creştere a ratei şomajului în judeţ
Rata şomajului din judeţul Hunedoara a ajuns la 7, 32 la sută, la finele lunii februarie, înregistrându-se o creştere cu 0,08 puncte procentuale. Faţă de aceeaşi perioadă a anului trecut, a fost înregistrată o creştere de 0,93 la sută. În cursul lunii februarie în evidenţele Agenţiei Judeţene pentru Ocuparea Forţei de Muncă (AJOFM) Hunedoara au fost înregistraţi 2.141 de şomeri, dintre care 589 provin din disponibilizări curente de personal. Numărul total al şomerilor aflaţi în evidenţele Agenţiei, la sfârşitul lunii februarie, a fost de 13.704 din care 7.256 şomeri indemnizaţi şi 6.448 şomeri neindemnizaţi. Din numărul total de 6.448 şomeri neindemnizaţi, la un număr de 3.152 de persoane s-au eliberat adeverinţe, fiind beneficiari ai venitului minim garantat. Cele mai multe persoane fără loc de muncă sunt în municipiul Brad – 1.865, urmând Deva 1.782 şi Hunedoara 1. 656. Totodată, în decursul lunii trecute, din evidenţele AJOFM au ieşit un număr de 1.989 de persoane, iar un număr de 1.084 de persoane au reuşit să se încadreze în muncă, din care 309 persoane pe durată determinată, iar 775 persoane, pe durată nedeterminată.






