12 echipe în fiecare serie şi sistem play-off şi play-out în Liga a III-a!
Deşi era aşteptat ca în cadrul şedinţei de ieri de la FRF să se stabilească programul noului sezon, oficialii forului de la Bucureşti n-au luat nicio decizie în privinţa echipelor care vor lua startul în noile campionate ale Ligii a II-a şi a III-a. Totodată, federalii au decis ca ţintarul să fie anulat pentru 14 august, după Comitetul Executiv, astfel că în timpul rămas până atunci echipele au primit timp să-şi rezolve problemele şi să anunţe dacă pot sau nu continua în campionat.
Chiar dacă nu s-au stabilit echipele care vor lua startul în noul campionat şi, bineînţeles, ţintarul, la Federaţie s-a decis după ce format se va evolua în acest sezon şi în viitorul. Astfel, Liga a II-a va fi alcătuită în acest sezon din două serii a câte 14 echipe, în timp ce viitorul sezon va fi redus la câte 12 echipe în fiecare serie, însă se va introduce sistemul play-off / play-out. La nivelul Ligii a III-a, noul campionat va începe cu câte 12 echipe în fiecare serie din cele 6 actuale, însă va fi introdus sistemul play-off / play-out. În aceste condiţii, cel mai probabil, FC Hunedoara va fi repartizată într-o serie din care vor mai face parte echipe din Timiş, Arad, Bihor, Alba şi, posibil, Gorj, lucrurile fiind însă extrem de neclare la acest moment.
30 august este data vehiculată pentru începerea noului sezon din Liga a III-a






