glasul-hd.ro Web analytics

Sport

A fost stabilit programul Campionatului Judeţean de fotbal

Ieri, la sediul Asociaţiei Judeţene de Fotbal (AJF) Hunedoara, a fost stabilită atât componenţa Ligilor a patra şi a cincea din campionatul judeţean, cât şi „ţintarul” meciurilor din ediţia 2016 – 2017. Echipele doritoare să participe au avut la dispoziţie două săptămâni, din 27 iulie până la 12 august, ca să depună la sediul AJF documentele necesare înscrierii în campionat.

Comitetul Executiv, întrunit ieri în şedinţă, a validat componenţa Ligilor a IV-a şi a V-a Hunedoara şi a stabilit data începerii campionatului pentru cele două eşaloane pe 3 septembrie, respectiv 28 august. Reamintim că perioada de transferuri pentru noua ediţie de campionat a început la 1 iulie şi ţine până pe 5 septembrie 2016.

12 echipe în Liga a IV-a şi 14 în Liga a V-a

Comitetul Executiv al AJF Hunedoara – în componenţa Mircea Sîrbu, Grigore Macavei, Damian Diniş, Vasile Scurtu, Sorin Ciotlăuş, Adrian Radu şi Cristian Petrean – a luat ieri o serie de decizii în ceea ce priveşte unele echipe. Astfel, au fost dezafiliate provizoriu Santos Boz şi Gloria Geoagiu, a fost reafiliată provizoriu AS Sargeţia Bretea Română şi au fost afiliate, de asemenea provizoriu, ACS Dacia Boşorod 2016, ACS Viitorul Veţel – juniori C şi CSM Hunedoara.

„CSM Hunedoara a fost înscris în liga a patra cu acceptul scris a opt cluburi din această ligă, fără drept de promovare, pentru a completa numărul de echipe. CS Vulcan s-a retras, am vorbit cu cei de acolo şi ne-au anunţat că nu mai pot participa”, ne-a informat Mircea Sîrbu, preşedintele AJF Hunedoara.

În urma acestor hotărâri ale Comitetului Executiv, componenţa Campionatului Judeţean arată astfel:

Liga a IV-a (12 echipe): CSM Hunedoara, Jiul Petroşani, Metalul Crişcior, Victoria Călan, Hercules Lupeni, Aurul Certej, Inter Petrila, Retezatul Haţeg, Aurul Brad, Universitatea Petroşani, Minerul Uricani, Şoimul Băiţa

Liga a V-a (14 echipe): Măgura Pui, Agrocompany Băcia, Sargeţia Bretea Română, Dacia Boşorod, AS Sântămăria Orlea, CS Ghelari, Dacia Orăştie 2010, Victoria Dobra, CSC Ilia, Zarandul Crişcior, Ponorul Vaţa, Mureşul Pricaz, Berianul Beriu, Cerna Lunca Cernii.

Tot în şedinţa de ieri a fost stabilit şi lotul judeţean de observatori şi componenţa comisiilor lucrative ale Asociaţiei Judeţene de Fotbal Hunedoara.

Iată şi structura campionatelor de copii şi juniori pentru ediţia 2016 – 2017:
– Juniori A1: jucători născuţi în 1998 şi mai mici;
– Juniori B1: jucători născuţi în 2000 şi mai mici;
– Juniori C: jucători născuţi în 2002 şi mai mici;
– Juniori D: jucători născuţi  în 2004 şi mai mici;
– Juniori E: jucători născuţi în 2005 şi mai mici.

Reamintim clasamentul ediţiei 2015 – 2016 din Liga a IV-a:

  1. AS Hercules Lupeni 26 19   5   2   70 – 20   62
  2. CS Inter Petrila 26 19   3   4   88 – 21   60
  3. ACS Şoimul Băiţa 26 18   5   3   87 – 28   59
  4. CSO Retezatul Haţeg 26 15   6   5   75 – 30   51
  5. CSA Aurul Brad 26 16   2   8   57 – 34   50
  6. AS Metalul Crişcior 26 12   4   10   35 – 33   40
  7. AS Aurul Certej 26 10   8   8   51 – 45   38
  8. „U” Petroşani 26   11   4   11   52 – 47   37
  9. CS Vulcan (**) 26 7   9   10   32 – 40   30
  10. AS Gloria Geoagiu (*) 25 7   2   16   29 – 61   23
  11. ACS Minerul Uricani 26 5   7   14   34 – 63   22
  12. ACS Victoria Călan 26 6   3   17   26 – 59   21
  13. CSM Jiul Petroşani 26 5   2   19   28 – 78   17
  14. CNS Cetate II Deva (*) 25 1   0   24   12 – 107   3

(*) = echipe retrase din campionatul trecut

(**) = echipă care s-a retras acum

Liga a IV-a, ediţia 2016 – 2017

etapa I

Jiul Petroşani – Minerul Uricani

Metalul Crişcior – Universitatea Petroşani

Victoria Călan – Aurul Brad

Hercules Lupeni – Retezatul Haţeg

Aurul Certej – Inter Petrila

Şoimul Băiţa – CSM Hunedoara

etapa a II-a

Retezatul Haţeg – Aurul Certej

Aurul Brad – Hercules Lupeni

Universitatea Petroşani – Victoria Călan

Minerul Uricani – Metalul Crişcior

CSM Hunedoara – Jiul Petroşani

Inter Petrila – Şoimul Băiţa

Etapa a III-a

Metalul Crişcior – CSM Hunedoara

Victoria Călan – Minerul Uricani

Hercules Lupeni – Universitatea Petroşani

Aurul Certej – Aurul Brad

Inter Petrila – Retezatul Haţeg

Jiul Petroşani – Şoimul Băiţa

etapa a IV-a

Aurul Brad – Inter Petrila

Universitatea Petroşani – Aurul Certej

Minerul Uricani – Hercules Lupeni

CSM Hunedoara – Victoria Călan

Jiul Petroşani – Metalul Crişcior

Şoimul Băiţa – Retezatul Haţeg

etapa a V-a

Victoria Călan – Jiul Petroşani

Hercules Lupeni – CSM Hunedoara

Aurul Certej – Minerul Uricani

Inter Petrila – Universitatea Petroşani

Retezatul Haţeg – Aurul Brad

Metalul Crişcior – Şoimul Băiţa

etapa a VI-a

Universitatea Petroşani – Retezatul Haţeg

Minerul Uricani – Inter Petrila

CSM Hunedoara – Aurul Certej

Jiul Petroşani – Hercules Lupeni

Metalul Crişcior – Victoria Călan

Şoimul Băiţa – Aurul Brad

etapa a VII-a

Hercules Lupeni – Metalul Crişcior

Aurul Certej – Jiul Petroşani

Inter Petrila – CSM Hunedoara

Retezatul Haţeg – Minerul Uricani

Aurul Brad – Universitatea Petroşani

Victoria Călan – Şoimul Băiţa

etapa a VIII-a

Minerul Uricani – Aurul Brad

CSM Hunedoara – Retezatul Haţeg

Jiul Petroşani – Inter Petrila

Metalul Crişcior – Aurul Certej

Victoria Călan – Hercules Lupeni

Şoimul Băiţa – Universitatea Petroşani

etapa a IX-a

Aurul Certej – Victoria Călan

Inter Petrila – Metalul Crişcior

Retezatul Haţeg – Jiul Petroşani

Aurul Brad – CSM Hunedoara

Universitatea Petroşani – Minerul Uricani

Hercules Lupeni – Şoimul Băiţa

etapa a X-a

CSM Hunedoara – Universitatea Petroşani

Jiul Petroşani – Aurul Brad

Metalul Crişcior – Retezatul Haţeg

Victoria Călan – Inter Petrila

Hercules Lupeni – Aurul Certej

Şoimul Băiţa – Minerul Uricani

etapa a XI-a

Inter Petrila – Hercules Lupeni

Retezatul Haţeg – Victoria Călan

Aurul Brad – Metalul Crişcior

Universitatea Petroşani – Jiul Petroşani

Minerul Uricani – CSM Hunedoara

Aurul Certej – Şoimul Băiţa

Tags